Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ref.salariu de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ref.salariu de incadrare

Buna ziua!Am fost incadrata incepand cu 1 septembrie 2016 pe un post de educator ergoterapeut debutant(avand studii superioare de specialitate) ,clasa de salarizare 31,rezultata din clasa 24 prevazuta in anexa III,cap.I,pct.3 cu clasa 7 de vechime in munca,avand un salariu brut lunar de 1809, din care spor conditii deosebit de periculoase 50%-371 lei,spor vechime 116 lei,alte adaosuri,100 lei conform OUG 74/2014.Mentionez ca am vechime in munca peste 25 de ani.Este corecta incadrarea?
Multumesc anticipat!
Daca spunetio ca aveti peste 25 de ani vechime in munca,trebuia sa fiti incadrata la gradatia 5,cu 9 clase suplimentare si nu la gradatia 3 cu7 clase suplimentare !
Aceasta este doar una dintre nedumeririle mele,nu am nici cea mai vaga idee cum s-a calculat valoarea pentru sporurile mentionate.Si nici macar salariu de baza la care ar fi trebuit aplicate acele sporuri.Conform clasei de salarizare 31, cum au specificat, nu se inmulteste acel coeficient de ierarhizare, adica 2,10 corespunzator clasei 31,cu valoarea de referinta, 600,rezultand suma de 1260 lei ,la care se aplica ulterior cele 2 sporuri?Asa cum am mentionat in mesajul anterior,am vechime in munca exact 26 de ani.Conform calculelor mele ar fi rezultat un salariu brut 2205( 1260+945 sporurile).
Cf. Ordinului 77/2011, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. ordin nr. 42/2011,salariile de baza nu au fost determinate pe baza valorii de referinta si a coeficientilor de ierarhizare prevazuti de Legea-cadru nr. 284/2010. In aplicarea art. 1 din Legea nr. 285/2010, la data reincadrarii personalului, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare a fost determinat prin majorarea cuantumului avut in luna octombrie 2010 cu 15%,
S = salariul de baza brut corespunzator functiei din luna iunie 2010;
S1 = salariul de baza brut corespunzator functiei in perioada iulie—decembrie 2010; va fi stabilit prin inmultirea salariului de baza brut din luna iunie 2010 cu 75% [S1 = S * (1 – 25%)];
S2 = salariul de baza brut corespunzator functiei in perioada ianuarie—decembrie 2011 (salariul de baza la reincadrare conform Legii nr. 285/2010); va fi stabilit prin inmultirea salariului de baza brut din perioada iulie—decembrie 2010 cu 115% [S2 = S1 * (1 + 15%)].

Rezultatul obtinut in urma calculelor se va rotunji din leu in leu in favoarea salariatului, conform art. 10 alin. (1) din Legeacadru nr. 284/2010.
La stabilirea drepturilor salariale pentru personalul platit din fonduri publice, incepand cu 1 ianuarie 2011, se va tine seama de gradul sau treapta profesionala, vechimea in munca, vechimea in functie sau, dupa caz, in specialitate, dobandite in conditiile legii pana la 31 decembrie 2010, ca urmare a angajarii, avansarii sau promovarii in perioada octombrie—decembrie 2010.
Mai apoi prin legile amuale de salarizare a fost preluat acest calcul