Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

Buna ziua!

Suntem o institutie publica, ordonator principal de credite, al carui nr.de personal este aprobat prin legea de constituire.
In situatia in care dorim sa facem concedieri individuale, conf. art. 65 din Codul muncii, intrucat la alin.2 al aceluiasi articol se specifica faptul ca desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva, va trebui ca nr. de personal sa se diminueze printr-o modificare adusa la legea de constituire, sau se poatea face doar prin reorganizarea serviciilor in cauza?
Fac mentiunea ca din lipsa de fonduri suntem nevoiti sa recurgem la aceasta decizie.

Va multumesc!
Pentru a fi efectivă desfiinţarea locului de muncă, este necesară înlăturarea acestuia din structura angajatorului, deci să nu se mai regăsească în organigrama sau în statul de funcţii al angajatorului.