Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... functionar public- expert in diferite proiecte pentru ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

functionar public- expert in diferite proiecte pentru accesarea fondurilor europene ?

buna ziua sunt un functionar public la o primarie din judetul Gorj si ma ocup de tot ce tine de proiectele europene : identificare , depunere , implementare ...
intrebarea mea este urmatoare :
pot detine functii remunerate de expert in proiecte implementate de alte primarii ?
va multumesc
Responsabil proiect da, insa "Expert proiect" ar trebui sa aveti o diploma de expert, in acest sens (ex: expert Contabil
Nu ar fi un conflict de interese?ma gandesc si eu..
buna ziua
va multumesc pt raspuns
ca responsabil proiect pot fi platit ?
eu stiu ca functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate ...

am citit putin si art. 52 din Legea nr. 330/2009, stipuleaza ca „functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.

acum eu numai de asta ma ocup la servici fonduri structurale #-o

poate ma luminati putin
va multumesc
Daca in atributiile Dvs de serviciu intra doar aceste activitati pe fonduri structurale, inseamna doar ca va indepliniti obligatiile de serviciu, pentru care sunteti remunerat conform contractului incheiat cu institutia al carei angajat sunteti.

e corect cea ce spuneti dar eu pot obtine venituri din alte proiecte depuse de alte unitati fie ca coordonator proiect fie ca expert daca ma incadrez binenteles ?
ContSters20980, utilizator