Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi la mostenire

Buna seara
Bunicii mei dupa tata au avut doua locuri de veci .Dupa moartea acestora nu s-a facut succesiunea(au fost patru frati , unul decedand inaintea bunicilor) Tata(decedat anul trecut) a fost recasatorit timp de noua ani. Acum o sora a lui tata vrea sa ia cele doua morminte vrand sa dau o declaratie de renuntare.
Rog daca puteti sa ma lamuriti :
1-Sotia lui are dreptul la o parte din acestea?
2-Ce cota parte imi revine din aceste "bunuri".
Multumesc
Cu conditia ca fiul decedat anterior bunicilor sa nu fi avut copii, cota ta din bunuri ar fi de 3/12, a sotiei supravietuitoare *mama vitrega 1/12" si a celorlalti doi frati cate 4/12
Cel decedat are sotie si doi copii, in aceasta situatie care sunt procentele?
Tu ai 3/16 si mama vitrega 1/16, ceilalti 3 frati (reprezentati de nepoti au fiecare 4/16)
Multumesc pentru lamuriri!