avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Proces: hacker vs ISP
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Proces: hacker vs ISP

Salut,
detin un ISP in Vaslui, pe care il si administrez dpdv tehnic.

Problemele mele au inceput acum 2 ani, cand un anume O.P. a inceput sa imi atace serverele in mod sistematic.
Nu e mare stiinta, prin carti de credit sau prin softuri speciale a cumparat/furat - sau a primit de la indivizi cu ocupatii similare - acces pe servere din alte tari, unele cu conexiuni foarte mare la Internet.

Folosind programe speciale si ajutat enorm si de conexiunea f buna a serverelor respective, a inceput sa faca flood ( sa imi trimita trafic foarte mare ) spre servere, ceea ce ducea la blocarea serverelor sau la 'umplerea' benzii de Internet pe care o aveam.

Am facut plangere la Politie si individul a fost ridicat.
I s-au gasit pe calculator programe specifice floodului, carti de credit si tot ce mai are un asa-zis hacker.
I s-au sigilat calculatoarele si s-au trimis la Bucuresti, unde dupa un an de cercetari i-a facut un dosar consistent cu continutul, asa cum spuneam mai sus.

A inceput si procesul, iar individul, desi in declaratiile date initial la politie recunoscuse ca el, l-a luat pe NU in brate, sustinand ca a fost amenintat sa declare asa, fiindca i s-au gasit cd-uri cu filme - copyright.

Intrebarea mea:
Mi-e foarte greu sa dovedesc cu ceva palpabil ca am avut pierderi. Am facut ceva reduceri unor abonati business, insa frecventa atacutilor era destul de mare si de durata. Cum imi pot justifica pierderile?
Din cate stiu in RO nu se prea acorda daune morale. Asa mi-a spus si un amoc avocat de aici.

Mai nou, individul a cerut o noua expertiza asupra PC-ului, careia eu nu ii vad rostul.

Va multumesc pentru indicatii.
ps: pentru cine nu stie, este extraordinar de neplacut/stresant sa fii la mana unuia, cand are el chef sa inceapa sa te sune cateva zeci de abonati, din cei aprox. 600 cati aveam la data respectiva, ca nu le merge Internetul.

Dacă aveţi o părere atât de proastă despre avocaţi, de ce v-aţi constituit parte civilă în dosar? Credeaţi că vă veţi apăra singur?
Un dosar penal se desfăşoară după anumite reguli pe care le cunoaşte un avocat, de aceea se recomandă ca nici o parte, nici în civil, nici în penal, indiferent de calitatea sa, dacă are un interes justificat în cauză, să nu se prezinte în instanţă fără avocat...
Dacă nu mai doriţi să veniţi în instanţă în acest dosar în care aveţi un interes, nu este nici o problemă!......
În cazul în care soluţia nu vă va fi favorabilă, să nu condamnaţi sistemul!;) pentru că aţi avut dreptul de a vă apăra şi nu aţi uzat de el....:D
s-a referit probabil mai mult la valoarea in sine a prejudiciului, care probabil e posibil sa nu justifice pierderea de timp prin instanta si cheltuielile cu avocati, experti, etc.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Am postat acest mesaj aici in ideea ca voi gasi persoane care au experienta in astfel de cazuri.
Desigur ca m-am constituit ca parte civila in ideea de a-mi recupera ceva din paguba.

Nici sa ma reprezinte un avocat nu ar fi o problema, insa voiam sa fiu sigur ca am pentru ce.

Asa cum am spus si stiti, e greu de demonstrat instantei pierderile, neffind ceva palpabil.

Si ai dreptate ABA, degeaba scriu eu multe si dese, daca judele habar nu are despre ce vorbesc. Mai ales aici, la Vaslui, ei sunt invatati cu violatori, gainari si alte magarii palpabile :)
e posibil totusi ca cei din noua generatie sa stie pana la un anumit nivel lucrurile astea, dar de obicei dupa un anumit nivel se recurge la expertiza.
aba812001 a scris:

e posibil totusi ca cei din noua generatie sa stie pana la un anumit nivel lucrurile astea, dar de obicei dupa un anumit nivel se recurge la expertiza

si atunci hotaraste de fapt expertul (ca in toate cauzele unde se face expertiza #-o )
Hmmm situatia e dificila. In primul rand ar trebui vazut daca s-a dovedit sau nu ca a facut flood, pentru ca sa-ar putea ca Parchetul sa se multumeasca sa-l trimita in judecata pentru alte lucruri. Cererea de expertiza a calculatorului cam a asa ceva "miroase".

Alte discuții în legătură

Interceptari telefonice ContSters227642 ContSters227642 Sunt cercetat penal pentru furt (capace masina + antena). Acu cateva zile am fost chemat la politie sa ma intrebe daca am furat alte capace de la alta masina, ... (vezi toată discuția)
Legea stocarii datelor si mesajelor botan botan buna ziua. exista o lege care permite stocarea de date pe o anumita perioada? ma intereseaza daca sunt stocate pe serverul yahoo conversatiile de pe ... (vezi toată discuția)
Neglijenta sau violare de corespondenta email? ContSters249161 ContSters249161 Buna ziua! Sunt proprietarul unui laptop (hardware si software) in baza facturii pe care o detin. Laptopul respectiv a fost imprumutat unei alte persoane care ... (vezi toată discuția)