avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacarea donatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacarea donatiei

In 1996 mama mea a primit prin donatie 2 terenuri din partea tatalui ei, terenuri retrocedate de catre stat bunicului meu.
Bunicul a decedat acum 7 ani, lasand ca mostenitori 4 fete si sotia, deschiderea succesiunii nefacandu-se nici pana in prezent, nimeni nestiind de fapt ce parte mosteneste.
Precizez ca mostenirea lasata e destul de maricica, deci donatia facuta nu afecteaza rezerva succesorilor.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
*surorile mamei pot ataca donatia facuta de bunicul meu catre mama, si daca da pe ce motive?
*mama mea are aceeasi cota din mostenire ca surorile ei?
*cum poate mama si bunica mea sa isi ia partea ce li se cuvine din mostenire, daca surorile nu vor sa deschida succesiunea?
Cel mai recent răspuns: anely_gy , utilizator 13:13, 15 Aprilie 2008
anely_gy a scris:

In 1996 mama mea a primit prin donatie 2 terenuri din partea tatalui ei, terenuri retrocedate de catre stat bunicului meu.
Bunicul a decedat acum 7 ani, lasand ca mostenitori 4 fete si sotia, deschiderea succesiunii nefacandu-se nici pana in prezent, nimeni nestiind de fapt ce parte mosteneste.
Precizez ca mostenirea lasata e destul de maricica, deci donatia facuta nu afecteaza rezerva succesorilor.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
*surorile mamei pot ataca donatia facuta de bunicul meu catre mama, si daca da pe ce motive?
*mama mea are aceeasi cota din mostenire ca surorile ei?
*cum poate mama si bunica mea sa isi ia partea ce li se cuvine din mostenire, daca surorile nu vor sa deschida succesiunea?


Accesul la deschiderea succesiunii o au TOTI mostenitorii, nu doar unii dintre ei - o puteti deschide dvs sau mama.
Cota de drept a mamei e identica cu a surorilor dumneai.
Donatia poate fi atacata - motivele variaza.
Oricum, surorilor li s-a cam prescris dreptul de a cere raportul donatiei. Repet - raportul donatiei si nu anularea ei.
Sincer nu mai inteleg legile din tara asta....
Daca eu vreau in timpul vietii sa donez un bun al meu, dupa moartea mea ..se poate anula ceea ce " am voit" eu pentru ca nu e multumit cutaritza X-(

Pai atunci cum ramane cu dreptul meu de proprietate si cu dreptul meu de a face ce vreau cu ceea ce imi apartine?
Bunicul meu cred ca se va trezi din morti din cauza unora:tease:
Cele 2 terenuri au fost donate de catre bunicul meu ca un cadou pentru efortul mamei mele si pentru banii cheltuiti prin instante cu revendicarea acestora.
Nu au vrut contract de vz-cp pt ca nu s-a gandit niciodata nimeni ca se vor trezi unii dupa ani de zile sa atace " manifestrae de vointa" a bunicului meu.

Stiu ca dupa 10 ani, chiar daca se ataca donatia bunul nu poate fi luat, ci numai o cota parte a valorii lui de piata. E adevarat?
Donatia a fost facuta fara clauze si bunicul era in deplinatatea facultatiilor mintale.
Daca mama imi vinde mie respectivele terenuri ce se mai intampla?
Nu cred ca din cauza unora, pentru ca noi avem un cod civil mai batran decat bunicul.
In speta dvs dreptul surorilor mamei de a obtine raportul donatiei/reductiunea liberalitatilor excesive s-a prescris. Mai pe romaneste: la revedere si-un praz verde ...
Daca aveau ceva de cerut cu privire la aceasta donatie trebuiau sa o faca in termen de trei ani de la data deschiderii succesiunii (= de la data mortii bunicului) nu dupa 7 ani.
Ultima modificare: Marți, 15 Aprilie 2008
romascanu, moderator
Sa inteleg ca daca vor ataca donatia nu mai au sorti de izbanda?
Ar fi super...pentru ca nu mai eu stiu cati bani si timp au costat revendicarile celor 2 terenuri, iar surorile ......undeva le-a durut.... Ele vor totul de-a gata.

Daca mama le da in judecata pt ca instanta sa ii stabileasca partea ei de mostenire, poate revendica in instanta apoi doar partea ce i s-ar cuveni din niste terenuri ce sunt validate dar a caror punere in posesie nu e inca facuta?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

2 probleme legate de mostenire caponee caponee 1.Am o problema la care va cer ajutorul. Anul trecut in luna noiembrie am facut succesiunea dupa tatal meu care a decedat in 2007 pe apartament si masina si am ... (vezi toată discuția)
Donatii abuzive stan...[cont sters la cererea utilizatorului] stan...[cont sters la cererea utilizatorului] buna seara.am si eu o problema .bunica mea a facut acte de donatie pe doua loturi de teren in urm fel/unul la donat fratelui meu cu acordul mamei mele care ... (vezi toată discuția)
Succesiunea cristache paula cristache paula va rog mult ajutati-ma cu unele nelamuriri. mama mea vrea sa deschida succesiunea dupa bunicul meu ,si nu stiu ce parte ii revine ei. bunicul meu a avut 4 ... (vezi toată discuția)