avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii copil in intretinere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

copil in intretinere

Buna ziua. As dori sa stiu si eu cum este mai avantajos: copilul minor sa fie trecut in intretinerea persoanei cu salariu mai mic sau mai mare?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mihai_u , utilizator 14:22, 28 Ianuarie 2011
Cred ca in intretinerea persoanei (sotului) cu salariu mai mare....Nu???
Depinde cat de mare salariul,
Cod fiscal:
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.
Ar fi trebuit sa completez: sotul meu are un venit brut de peste 3.000 lei.
Deci respunsul este simplu. Legat de ce am scris mai sus, conform legii el nu beneficiaza de deducere personala de baza, asa ca, declarati copilul in intretinerea mamei, si ea v-a beneficia de deducere in loc de 250 lei de 350 lei care o va ajuta sa i se retine impozit pe salariu mai mic.
Mult succes
intotdeauna cel mai mare avantaj se obtine la salariul cel mai mic
ex 1 sal 2500 RON
fara persoana la deducere: sal net 1.763 RON
cu persoana la deducere : sal net 1.767 RON
Diferenta 3 RON
ex. 2 sal 1000 RON
fara persoana la deducere: sal net 741 RON
cu persoana la deducere : sal net 757 RON
Diferenta 16 RON

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere impozit pt copil AndreeaIB AndreeaIB Buna ziua Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza deducerea de impozit pentru copil, cine poate sa ia (unul sau ambii parinti) si care salariu este mai ... (vezi toată discuția)
Persoane aflate in intretinerea salariatului iuliana_gradinaru iuliana_gradinaru Buna ziua, incerc sa aflu informatii despre avantajele persoanelor aflate in intretinerea unui angajat. De ex eu am 3 copii minori pe care nici eu si nici ... (vezi toată discuția)
Deducere personala laurentiuu laurentiuu Am salariul net de 800 ron.Cat voi lua in plus la salariu tinand cont ca acum am un bebe?Cum se calculeaza deducerea? (vezi toată discuția)