Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... persoane aflate in intretinerea salariatului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

persoane aflate in intretinerea salariatului

Buna ziua, incerc sa aflu informatii despre avantajele persoanelor aflate in intretinerea unui angajat.
De ex eu am 3 copii minori pe care nici eu si nici sotul meu nu i-am declarat in intretinere. Cum se procedeaza in acest sens si care sunt avantajele atat pt copiii mei cat si pentru mine ca angajat.
Va multumesc
Se numeste Deducere personala si a fost statuata prin Codul Fiscal.

(1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere – 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere – 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere – 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere – 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere – 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.000,01 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.

(3) Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.

(4) In cazul in care o persoana este intretinuta de mai multi contribuabili, suma reprezentand deducerea personala se atribuie unui singur contribuabil, conform intelegerii intre parti.

(5) Copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti.
1. Unul dintre dvs., parintii, mergeti la locul de munca cu certificatele de nastere ale copiilor si completati o declaratie tip (exista la serv Contabilitate sau la serv. Resurse umane).
2. Parintele care declara persoanele in intretinere beneficiaza de o deducere personala, adica aceasta suma se scade din salariu si apoi se impoziteaza, deci va plati un impozit mai mic.
3. Pentru cei 3 copii deducerea este de 550 lei.
4. Deducerea se aplica la salariile pana la 1.000 lei.
5. Pentru amanunte intrati pe:
[ link extern ] /
Multumesc foarte mult pentru aceste informatii. Daca salariul meu brut este de 1340 lei, iar netul este de 933 lei, atunci mai pot beneficia de aceasta deducere?
iuliana_gradinaru, utilizator
Codul fiscal spune urmatoarele:
Art.56
(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere – 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere – 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere – 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere – 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere – 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.000,01 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.
iuliana_gradinaru a scris:

Multumesc foarte mult pentru aceste informatii. Daca salariul meu brut este de 1340 lei, iar netul este de 933 lei, atunci mai pot beneficia de aceasta deducere?

Pentru 1340 lei venit brut din salariu,deducerea pt. 3 persoane in intretinere este de 460 lei. Cu aplicarea acestei deduceri,netul dvs. va creste de la 933lei la 1013lei.
Deci nu mai ezitati si procedati la inregistrarea celor 3 minori in intretinere.