Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pensia + datorie la buget
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pensia + datorie la buget

Buna,

m-ar interesa legile in cazul unui asociat/administrator pensionar cu datorii catre bugetul de stat.
Se poate atinge ANAFul de pensia omului?
Inteleg ca datoriile sunt ale firmei in care sunteti asociat si administrator. In acest caz ANAF nu va poate executa pensia decat daca in urma intrarii firmei in insolventa se stabileste de catre instanta ca dvs sunteti vinovat de aparitia starii de insolventa prin savarsirea uneia dintre faptele prevazute la art. 138 din Legea 85/2006.

Daca firma are datorii ce nu mai pot fi onorate, solicitati intrarea firmei in insolventa.

av. Bostina Elena