avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim 2011

Puteti sa-mi spuneti ce salariu minim se aplica de la 1 ianuarie 2011 pentru cei cu studii liceale sau superioare neexistand niciun coeficient de aplicare ?
Sau se aplica doar la cei necalificati (670 lei)?

Cel mai recent răspuns: claudiaP , utilizator 11:41, 26 Ianuarie 2011
HG 1193/2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 824 din 9 decembrie 2010 si stabileste la Art. 1 ca, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul inferior al salariului de baza minim brut pe tara , potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut la art. 1, adica 670 lei.
Cum Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National nu a fost adoptat inca (acesta prevedea un salariu minim de 700 de lei şi o creştere a veniturilor pentru muncitorii calificaţi şi pentru maiştri, cei cu studii superioare rămânând la acelaşi nivel, de 1.200 de lei minimum), nu ar trebu sa se schimbe nimic, deocamdata.
S-a semnat pt salariul de 700? Sau facem modificarile cu 670?
muncitori necalificati - grupa 9 - coeficient ierarhizare 1 - salariu de baza - 670 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 703,5 lei
muncitori calificati - grupele 5,6,7,8 - coeficient ierarhizare 1,2 - salariu de baza - 804 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 844,2 lei
pregatire liceala - grupa 4 - coeficient ierarhizare 1,2 - salariu de baza - 804 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 844,2 lei
pregatire postliceala - grupa 4 - coeficient ierarhizare 1,25 - salariu de baza - 837,5 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 879,3 lei
pregatire scoala de maistri - grupa 3 - coeficient ierarhizare 1,3 - salariu de baza - 871 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 914,55 lei
studii superioare de scurta durata - grupele 1 si 2 - coeficient ierarhizare 1,5 - salariu de baza - 1005 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 1055,2 lei
studii superioare de lunga durata - grupele 1 si 2 - coeficient ierarhizare 2 - salariu de baza - 1340 lei - salariu cu spor de vechime de 5 % inclus - 1407 lei

Acestea sunt salariile minime incepand cu 01 ianuarie 2011


Claudia, inca nu a intrat in vigoare noul CCMUNN, deoarece nu au fost de acord sindicatele cu toate prevederile stipulate in contract. Momentan, Romania nu are un CCMUNN, deoarece cel pentru anii 2007-2010 a expirat, iar cel nou nu a fost semnat si agreat de sindicate si patronate.
In consecinta, se aplica HG nr.1193/2010- salariu minim de 670 lei.
Si la acest salariu nu s eaplica coeficientii?Am sunat intre timp la ITM si mi s-a spus ca va trebuis aaplic coeficientii pt ramura de comert in cazul meu, dar s a vad daca mai este valabil contractul pe ramura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim denisel denisel Buna seara, va rog sa-mi spuneti care este salariu minim pentru un angajat in functia de inspector resurse umane cu 2ore/zi va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Contracte 2011 - cor 2011 - indicii de salarizare? pacepa_2001 pacepa_2001 Buna ziua. Vad ca nu se stie deocamdata nimic de noul contract colectiv #-o#-o#-o... 1.In ce conditii de salarizare, ma refer la indici, s-ar incadra, pe ... (vezi toată discuția)
Salar anagjati 2011? ncris78 ncris78 Daca am salariati calificati, incadrati cu 720 lei brut, 554 lei net, trebuie sa le maresc salarul de incadrare ca urmare a modificarii salariului minim pe ... (vezi toată discuția)