Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURI SALARIALE RESTANTE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURI SALARIALE RESTANTE

Am obtinut o hotarare jud.pt.drepturi salariale in nov.2009,care este definitiva si irevocabila.In repetate randuri am solicitat angajatorului sa faca plata,chiar si esalonat.In urma OUG 71/2009,45/2010 ,113/2010,cum ar trebui platita aceasta hot.jud. si din ce an,tinand cont ca ea o fost data de tribunal in nov.2009? Ce se poate face in acest sens?
Cel mai bine ar fi sa discutati cu un avocat sau cu un executor - cu toate documentele pe care le aveti in fata.
Daca hotararea este definitiva si irevocabila, te poti adresa unui executor judecatoresc.

Ordoananta de Urgenta nr. 113/2010 privind modificarea alin. (1) al art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 45/2010 pentru modificarea art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar:(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la 31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2012 se platesc 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2013 se platesc 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2014 se platesc 33% din valoarea titlului executoriu.”
Banii ii veti recupera conform prevederilor de mai sus.

M-am adresat unui executor care si-a facut datoria in luna febr.2010,dar cand s-a ajuns la finante au spus ca nu pot bloca conturile unei inst.publice,deoarece lucrez la un liceu.Considerati ca se mai poate face ceva,sau trebuie sa astept 2012?