Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recuperare drepturi salariale cu Hotarare ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recuperare drepturi salariale cu Hotarare Judecatoreasca

Buna ziua! Am o hotarare judecatoreasca definitiva din luna februarie 2010, privind recuperarea unor drepturi salariale. Pana in prezent angajatorul(MAI) nu mi-a restituit venitul respectiv si as dori sa stiu ce pasi am de urmat intrucat am inteles ca exista o O.G. ce amana plata acestor drepturi pe o perioada de 3 ani.

nu stiu de o asemenea OG. nu inteleg dc nu ai pus-o in executare pana acum, prin executor. mi-e sa nu fie prea tarziu, au trecut 3 ani si drept urmare a trecut termenul de prescriptie. ups
Am incercat, dar datorita respectivei ordonante aceste datorii ale angajatorului trebuiau achitate gradual in termen de trei ani iar executorii mi-au spus ca trebuie sa astept.
Da, este vorba despre OUG nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar .

Ne puteti spune exact data prountarii hotararii in 2010?

Februarie 2010
OUG nr.18/2010:
Articol unic
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in Titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 416 din 18 iunie 2009, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 1, dupa alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (1^1), cu urmatorul cuprins:
"(1^1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
.....

OUG nr.45/2010
Art. II
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, se realizeaza astfel:
a) in anul 2012 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2014 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
.....