Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare neplatite sporuri neacordate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare neplatite sporuri neacordate

Lucrez in onco-hematologie iar din lipsa personalului se lucreaza ore suplimentare foarte multe iar pe langa lucrul acesta mai este si periculos ca se lucreaza cu citostatice care sunt toxice . Nu primim nici un spor de toxicitate si nu ne sunt platite nici orele suplimentare. Intrebarea mea este ce pot face pentru a primi aceste drepturi? Conducerea spitalului stie acest lucru dar nu se ia nici o masura . Nu cunosc legislatia dar cea ce se intampla nu este normal.
Munca suplimentară se compensează, în conformitate cu art. 119 alin. 1 din Codul muncii, prin ore libere plătite, în următoarele 30 de zile după efectuarea orelor suplimentare, iar în cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariul corespunzător pentru orele astfel prestate.
Regula este că munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia (art. 119, alin. 1).
Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute de Codul muncii, se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.Dacă este vorba de zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează (art. 134), sporul nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază.
Asemănător prevede şi Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010, numai că, potrivit acestui contract, orele care nu au putut fi compensate până la sfârşitul lunii se plătesc sub formă de spor care este de 100% din salariul de bază, până la 120 de ore/salariat/an, iar pentru ceea ce depăşeşte 120 de ore sporul este de 50% din salariul de bază (art. 40, alin 2, lit. c).
Trebuie sa mai consultati si contractul colectiv de munca la nivel de ramura, daca exista, pentru a vedea ce prevederi cuprinde in acest sens, inclusiv sporuri pentru munca un mediu toxic.
fiind vorba de sectorul bugetar, sanitar in cazul de fata trebuie sa existe un sindicat si un ccm pe masura. luati legatura cu sindicatul pentru a putea vedea prevederile acestui contract.
sclify a scris:

Lucrez in onco-hematologie iar din lipsa personalului se lucreaza ore suplimentare foarte multe iar pe langa lucrul acesta mai este si periculos ca se lucreaza cu citostatice care sunt toxice . Nu primim nici un spor de toxicitate si nu ne sunt platite nici orele suplimentare. Intrebarea mea este ce pot face pentru a primi aceste drepturi? Conducerea spitalului stie acest lucru dar nu se ia nici o masura . Nu cunosc legislatia dar cea ce se intampla nu este normal.

Pe langa cele adaugate de colegii mei as mai avea de spus faptul ca informatiile pe care le-ati oferit nu sunt foarte clare. In ceea ce priveste orele suplimentare s-a inteles, domnul avocat v-a raspuns la obiect mai sus, insa in ceea ce priveste locul de munca si sporul special...
La ANEXA Nr. 3 la Regulament din 07/07/2005 privind acordarea sporurilor la salariile de bază în conformitate cu prevederile art. 13 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 115/2004, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 125/2005 punctul B. aveti Spor de până la 15% din salariul de bază:
1. personalul de specialitate medico-sanitar şi auxiliar sanitar din unităţile, secţiile şi compartimentele cu paturi din specialităţile: neurochirurgie, traumatologie vertebro-medulară şi neuromotorie, chirurgie cardiovasculară, chirurgie cardiacă şi a vaselor mari, chirurgie vasculară, cardiologie intervenţională, chirurgie toracică, ortopedie şi traumatologie, arşi, chirurgie plastică - microchirurgie reconstructivă, hemodializă, oncologie medicală;
Asta daca eu am inteles bine si lucrati pe sectie... daca incadrarea dvs este intr-un ambulatoriu de specialitate sporul este de 5%.
Acum nu stiu exact daca acesta este sporul despre care doreati sa stiti, insa nu ar strica intr-adevar sa faceti o vizita la Sanitas, presupunand din nou ca apartineti de ei, si sa vedeti ce pot face si eu pentru dvs.
:offtopic: :oops:
cristina se cunoaste ca ai fost in sistem :P
cristinaboros a scris:

sclify a scris:

Lucrez in onco-hematologie iar din lipsa personalului se lucreaza ore suplimentare foarte multe iar pe langa lucrul acesta mai este si periculos ca se lucreaza cu citostatice care sunt toxice . Nu primim nici un spor de toxicitate si nu ne sunt platite nici orele suplimentare. Intrebarea mea este ce pot face pentru a primi aceste drepturi? Conducerea spitalului stie acest lucru dar nu se ia nici o masura . Nu cunosc legislatia dar cea ce se intampla nu este normal.

Pe langa cele adaugate de colegii mei as mai avea de spus faptul ca informatiile pe care le-ati oferit nu sunt foarte clare. In ceea ce priveste orele suplimentare s-a inteles, domnul avocat v-a raspuns la obiect mai sus, insa in ceea ce priveste locul de munca si sporul special...
La ANEXA Nr. 3 la Regulament din 07/07/2005 privind acordarea sporurilor la salariile de bază în conformitate cu prevederile art. 13 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 115/2004, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 125/2005 punctul B. aveti Spor de până la 15% din salariul de bază:
1. personalul de specialitate medico-sanitar şi auxiliar sanitar din unităţile, secţiile şi compartimentele cu paturi din specialităţile: neurochirurgie, traumatologie vertebro-medulară şi neuromotorie, chirurgie cardiovasculară, chirurgie cardiacă şi a vaselor mari, chirurgie vasculară, cardiologie intervenţională, chirurgie toracică, ortopedie şi traumatologie, arşi, chirurgie plastică - microchirurgie reconstructivă, hemodializă, oncologie medicală;
Asta daca eu am inteles bine si lucrati pe sectie... daca incadrarea dvs este intr-un ambulatoriu de specialitate sporul este de 5%.
Acum nu stiu exact daca acesta este sporul despre care doreati sa stiti, insa nu ar strica intr-adevar sa faceti o vizita la Sanitas, presupunand din nou ca apartineti de ei, si sa vedeti ce pot face si eu pentru dvs.

Cristina ai perfecta dreptate dar ei vor motiva ca nu au fost prevazute in bugetul pe anul respectiv . banuiesc ca pe 2008, contractele cu CAS urmeaza sa se inbcheie in aceasta perioada . DAr daca intervine Sanitasul poate se rezolva si , daca nu ii poate actiona in instanta. Banuiesc ca nu e singura in acesta situatie