avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARTE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARTE DE MUNCA

Am pierdut cartea de munca la noul serviciu si nu a mai fost dusa la scanat.Cel de la personal zice ca nu a primit-o de la cel care a fost inaitea lui.
Detin o copie xerox dupa aceasta. pot sa ma duc la ITM cu ea sa imi scaneze datele.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:26, 26 Ianuarie 2011
Buna ziua.
Nu se scana la ITM ci la casa de pensii.
Aveati vechima inainte de 01.04.2001 pe ea?
Este emisa din ianuarie 1989
Atunci trebuia mers la scanat la casa de pensii cu ea.
Trebuie sa faceti reconstituirea, perioadelor luctare. Daca aveti coie dupa carte, faceti cereri pentru adeverinte de vechime aferente fiecarei perioade lucrate, le depuneti la ITM, sau la angajatori, si ei va vor elibera adeverinte de vechime pe perioadele lucrate. Cu aceste adeverinte puteti merge la casa de pensii sa va completeze vechimea prin scanare.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2011
Popa Adrian, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~
zugravu catalin a scris:

Am pierdut cartea de munca la noul serviciu si nu a mai fost dusa la scanat.Cel de la personal zice ca nu a primit-o de la cel care a fost inaitea lui.
Detin o copie xerox dupa aceasta. pot sa ma duc la ITM cu ea sa imi scaneze datele.


ITM-ul nu se ocupa de scanarea carnetelor de munca, ci CASA de PENSII.
Daca atipierdut carnetulde munca,atunci trebuie sa obtineti adeverinte de vechime de la fostii angajatori.
Casa de pensii nu scaneaza adeverinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca pierduta nescanata georgiana.td georgiana.td Buna ziua . Sotul meu a lucrat in ultimii doi ani \"la negru\" , nereusind sa isi gaseasca un loc de munca in mod legal . In tot acest timp cartea lui de ... (vezi toată discuția)
Cm pierduta aureliaosman aureliaosman LA ULTIMA FIRMA LA CARE AM LUCRAT ANUL ACESTA(2010) MI S-A PIERDUT CM.INTRE ANII 2002-2009 AM LUCRAT LA O FIRMA.VREAU SA STIU DACA CM A FOST SCANATA DE CATRE ... (vezi toată discuția)
Prelucrare / scanare carte de munca CIUBUC FLORI MIHAELA CIUBUC FLORI MIHAELA Din anul 2009 n-am mai fost angajat cu, carte de munca. Pot sa ma duc acum personal la ITM pentru prelucrare si scanare? (vezi toată discuția)