Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARTE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARTE DE MUNCA

Am pierdut cartea de munca la noul serviciu si nu a mai fost dusa la scanat.Cel de la personal zice ca nu a primit-o de la cel care a fost inaitea lui.
Detin o copie xerox dupa aceasta. pot sa ma duc la ITM cu ea sa imi scaneze datele.
Buna ziua.
Nu se scana la ITM ci la casa de pensii.
Aveati vechima inainte de 01.04.2001 pe ea?
Este emisa din ianuarie 1989
Atunci trebuia mers la scanat la casa de pensii cu ea.
Trebuie sa faceti reconstituirea, perioadelor luctare. Daca aveti coie dupa carte, faceti cereri pentru adeverinte de vechime aferente fiecarei perioade lucrate, le depuneti la ITM, sau la angajatori, si ei va vor elibera adeverinte de vechime pe perioadele lucrate. Cu aceste adeverinte puteti merge la casa de pensii sa va completeze vechimea prin scanare.
Popa Adrian, Contabil
~ Conținut șters la cerere ~
zugravu catalin a scris:

Am pierdut cartea de munca la noul serviciu si nu a mai fost dusa la scanat.Cel de la personal zice ca nu a primit-o de la cel care a fost inaitea lui.
Detin o copie xerox dupa aceasta. pot sa ma duc la ITM cu ea sa imi scaneze datele.

ITM-ul nu se ocupa de scanarea carnetelor de munca, ci CASA de PENSII.
Daca atipierdut carnetulde munca,atunci trebuie sa obtineti adeverinte de vechime de la fostii angajatori.
Casa de pensii nu scaneaza adeverinte.