Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Gradinita Particulara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Gradinita Particulara

Buna ziua,

As vrea sa demarez o afacere in domeniul gradiniteleor private. Suntem 10 asociati, avem teren si ne gandim sa construim o cladire care va fi gradinita. O problema totusi si sper ca imi puteti da un raspuns... Am gasit in Lg Invatamantului ca o gradinita privata trebuie sa mearga dupa principiul nonprofit...dar totusi am gasit si multe gradinite care erau SRL acreditate de Ministerul Educatiei...eu cum imi recuperez investitia daca lucrez dupa o organizare nonprofit? Sau cel putin as vrea sa stiu daca pot totusi sa infiintez o societate cu raspundere limitata.

Multumesc.

Va multumesc mult, chiar acum ma uitam pe Ghidul solicitantului, si am gasit aici Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane. AXA PRIORITARA dar nu am inteles mare lucru ce am de facut. Am ales de acolo "Cariera si educatie in formare" , asta ar fi pentru perfectionarea personalului (educatoarelor)...Sa inteleg ca cu astfel de fonduri eu platesc doar 2% din cheltuielile cu perfectionarea profesionala a personalului? Am terminat cat de cat studiul de fezabilitate. ...dar totusi nu reusesc sa pun cap la cap totul. #-o.

Va multumesc mult ca ma ajutati

aaaa....un proiect de grant? o definitie? (era definit in Ghidul Solicitantului, dar nu am inteles mare lucru)
Buna ziua ,eu am doar un plan ,o idee ,pe care am pus-o parțial pe hârtie ,ca și structura materială și funcționare . Doresc sa ridic cu fonduri ,pe un teren concesionat ,o cantina la sat pentru copii defavorizați ,sa mănânce o mancare calda in fiecare zi când ies de la școala . Este un plan NON profit . Nu știu dacă am dreptul sa primesc ,pentru ridicarea cantinei fonduri nerambursabile . Dacă da in ce condiții ,ținând cont ca doresc sa concesionez un teren pentru aceasta . Aștept sa îmi dați îndrumări pentru a înțelege primii pași ,dacă este posibil .