Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cedo

Vreau sa trimit un dosar penal la cedo dar nu stiu care e calea cea mai scurta posibil.Am auzit ca dureaza ani de zile,m-am gandit ca daca il traduc si imi angajez un avocat direct de la strasbourg va dura mai putin.Spunetimi va rog daca este posibil sau ce sfat imi dati. Tin sa precizez ca am trecut de Apel si Suprem.A fost respinsa cererea noastra.
Dreptul de a te adresa CEDO este asigurat de Constitutia Romaniei, ART.20.
Cererile se pot adresa Curtii, potrivit art.34 din Conventie, dar-
-numai dupa epuizarea tuturor cailor de atac permise intern, cu respectarea cailor de procedura si a termenelor
-termenul de sesizare a CEDO -sa nu treaca 6 luni de la data deciziei definitive a celei mai inalte autoritati competente.
Sunt numeroase site care explica pe larg procedura de adresare catre CEDO si nu cred ca este nevoie sa apelati chiar la un avocat strain(e voia d-voastra)cand avem si noi avocati specializati in aparari CEDO.
Cautati si o sa gasiti!!!
[ link extern ]

Nu este necesar sa va angajati un avocat tocmai din Strassbourg (desigur,dumneavoastra hotarati in acest sens). Puteti gasi avocati foarte buni si in Romania. Adresandu-va unui avocat din Franta nu inseamna ca cererea dvs. va fi solutionata mai repede,avand in vedere faptul ca rolul CEDO este foarte incarcat.
gabri01 a scris:

Vreau sa trimit un dosar penal la cedo dar nu stiu care e calea cea mai scurta posibil.Am auzit ca dureaza ani de zile,m-am gandit ca daca il traduc si imi angajez un avocat direct de la strasbourg va dura mai putin.Spunetimi va rog daca este posibil sau ce sfat imi dati. Tin sa precizez ca am trecut de Apel si Suprem.A fost respinsa cererea noastra.

Pentru sesizarea Curţii este necesar de a fi respectate anumite condiţii. Astfel, Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne, aşa cum este stabilit conform principiilor de drept internaţional general recunoscute, şi într-un termen de şase luni, începând cu data deciziei interne definitive.
Cererile nu pot fi luate în consideraţie de către Curte, dacă nu îndeplinesc criteriile de admisibilitate.
Dacă consideraţi că statul a violat în detrimentul dumneavoastră direct şi personal vreunul dintre drepturile fundamentale prevăzute de Convenţie vă puteţi plânge Curţii.

Curtea poate cerceta numai plângeri referitoare la violarea unuia sau mai multor drepturi enumerate în Convenţie şi protocoale. Ea nu este o instanţă de apel împotriva instanţelor naţionale şi nu poate anula sau modifica deciziile lor. Nici nu poate interveni direct în favoarea dumneavoastră pe lîngă autoritatea de care doriti să vă plângeţi.
gabri01 a scris:

Vreau sa trimit un dosar penal la cedo dar nu stiu care e calea cea mai scurta posibil.Am auzit ca dureaza ani de zile,m-am gandit ca daca il traduc si imi angajez un avocat direct de la strasbourg va dura mai putin.Spunetimi va rog daca este posibil sau ce sfat imi dati. Tin sa precizez ca am trecut de Apel si Suprem.A fost respinsa cererea noastra.

Cea mai scurta cale este urmatoarea: formularul de aplicatie si copiile din dosar trimise la CEDO pe posta. Nu trebuie tradus nimic! Iar traducerea dvs oricum nu ajuta la nimic!
Cat despre durata...daca aveti norc se rezolva in 2011, daca nu...in 2020. sau 2025.
Nimeni nu poate stii decat dvs: veti fi informat pe posta despre data la care Curtea se va pronunta asupra cererii dvs.

Lasati drumurile la Strasbourg si avocatii din Strasbourg sau din tara....cititi instructiunile de completare a aplicatiei si, cu siguranta, puteti sa scrieti singur aplicatia.
Mai mult, Curtea va va acorda ajutor specializat, juridic, pe gratis, intr-un stadiu ulterior, daca solicitati aceasta in scris, .....

Spor la treaba!
Dupa parerea mea rolul avocatului este foarte important in ceea ce priveste redactarea plangerii CEDO intrucat acesta este cel mai in masura sa redacteze plangerea in mod corespunzator si sa prezinte cat mai concis posibil faptele si incalcarile textelor conventiei europene mai ales in ceea ce priveste jurisprudenta instantei europene, jurisprudenta pe care omul de rand, justitiabilul de regula nu o stapaneste.

Justitiabilul se poate documenta si el cumparand carti cu jurisprudenta CEDO si in functie de propria sa apreciere poate analiza daca este sau nu in masura sa redacteze in mod corespunzator o plangere CEDO.

In prima faza este nevoie de avocat doar pentru redactare deoarece procesul se va judeca de abia peste cativa ani si din acest motiv este recomandabil ca avocatul sa fie platit initial doar pentru redactare, nu si pentru reprezentarea in fata Curtii Europene.

Ca si costuri poate fi de preferat angajarea unui avocat din Strasbourg pentru reprezentarea in instanta deoarece se economisesc costurile de transport si cazare insa o problema ar putea fi aceea a comunicarii cu acesta deoarece foarte probabil ca avocatul francez nu va vorbi in limba romana cu clientul.

Ca o posibila solutie de mijloc, dupa parerea mea, ar fi ca redactarea sa fie facuta de un avocat roman si reprezentarea in fata Curtii Europene sa fie facuta de un avocat din Strasbourg ( pentru a se elimina costurile cu transportul si cazarea avocatului roman sau din Paris, sa zicem daca ati dori sa fie neaparat avocat francez).