Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cedo

Vreau sa trimit un dosar penal la cedo dar nu stiu care e calea cea mai scurta posibil.Am auzit ca dureaza ani de zile,m-am gandit ca daca il traduc si imi angajez un avocat direct de la strasbourg va dura mai putin.Spunetimi va rog daca este posibil sau ce sfat imi dati. Tin sa precizez ca am trecut de Apel si Suprem.A fost respinsa cererea noastra.
gabri01 a scris:

...m-am gandit ca daca il traduc si imi angajez un avocat direct de la strasbourg va dura mai putin...

Stimat forumist,

În primul rând, România are multe probleme, de aceea rezolvarea aplicațiilor durează ceva timp. Nu în ultimul rând, chiar admisibilă în principiu fiind, o cerere are anumite criterii de prioritate, pe care CEDO le respectă cu strictețe. Astfel, o speță penală de rele tratamente în penitenciare va fi tratată cu mai multă celeritate decât una de propritate, strict ca exemplu.

Deci nu avocatul contează, neapărat, ci natura aplicației însăși. Evident, dacă o aplicație este bine expusă și structurată, iar actele atașate sunt suficiente pentru o admisibilitate în principiu, corespondența preliminară cu CEDO se diminuează ca volum, iar timpul rezolvării sale se micșorează, în consecință - aici avocatul are un rol important.

Totuși, problema dvs se referă la angajarea unui avocat cu sediul în Strasbourg. La o primă impresie, consider că vă bazați pe o premisă eronată: chiar admise în principiu și cu procedura derulându-se în faza contradictorie cu Statul Român, regula susținerii unei cauze la CEDO este următoarea:

1. în principiu aplicațiile se susțin în scris, prin corespondență cu CEDO, contradictorialitatea fiind asigurată prin transmiterea reciprocă a concluziilor și cererilor de către Curtea Europeană,

2. doar în situații speciale, pricinile se susțin oral.

Astfel, doar cauzele de Mare Cameră se dezbat oral - România a avut, în total, de la ratificarea Concenției, până acum, doar 5 Cauze de Marea Cameră, plus 3 care au fost scoase de pe rol, prin înțelegerea părților - precum și pricinile foarte importante, care nu sunt de Mare Cameră, dar au impact asupra jurisprudenței CEDO.

Ca exemplu, anul trecut - un an întreg - România a avut o singură înfățișare orală, cea din Cauza Creangă. În 2010, România a avut doar două, și exemplele pot continua.

Astfel, nu există nici un motiv financiar pentru angajarea unui avocat cu sediul în Franța, mai mult decât atât, un avocat francez putând fi dezavantajat de necunoașterea legislației române. Singurul aspect pe care trebuie să-l aveți în vedere este pregătirea acestuia față de cauzele CEDO.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator