Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare in societate nou infiintata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare in societate nou infiintata

Care este perioada maxima admisa de lege in care imi este permis sa nu angajez personal intr-o societate nou infiintata? Si unde este stipulat acest termen? Multumesc!
Nu exista un termen anume, daca este micro este obligatoriu sa aveti minim un angajat pt a va mentine statutul de micro.
La firme, in general, odata ce incepeti sa aveti activitate va trebui sa angajati macar o persoana, altfel nu puteti justifica activitatea.
Daca la infiintare ati optat pentru impozit pe venit ca microintreprindere, in termen de 60 zile trebuie obligatoriu sa efectuati macar o angajare, daca sunteti platitor de impozit pe profit si va desfasurati singur activitatea fara angajati, nu aveti nici un termen.