Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Transformare IPURL in SPRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Transformare IPURL in SPRL

Daca un IPURL se transforma intr-o SPRL se incheie si contract de societatea sau doar act aditional?
Cu ce data se fac modificarile in RSP - data perfectarii actelor sau data depunerii lor?
Capitalul la constituirea unui SPRL este prevazut la min 10.000 euro, la schimbarea de formei de organizare se mentine conditia existentei plafonului minim?
Care e sanctiunea in cazul in care capitalul este sub plafonul de 10.000 euro?

Intrebarea este foarte intrebatoare ???
1 daca sunteti practician in insolventa ar trebui sa cunoasteti aceste prevederi
2 daca NU sunteti practician in insolventa nu stiu la ce va ajuta ?
Oricum datele din RSP sunt publice ca si datele din Registrul comertului ( puteti sa le gasiti si gratis pe site-ul UNPIR)
1.Da se incheie contract de societate.
2.Data depunerii actelor
3.Da
4.Lipsa capacitatii de folosinta - trebuie invocata pe cale de exceptie
@bossman multumesc pentru raspuns

@adrian stoica - chiar daca nu sunt practician ma ajuta,deoarece nu as fi cerut parerea daca nu avea neaparata nevoie.
Datele de pe site-ul UNPIR arata azi cine e asociat sau angajat nu si de cand are aceasta calitate, ori e foarte important daca la data de 01.08.2009 ava calitate de asociat sau ba.
Am citit si OG 86/2006 si am inteles urmatoarele :
1. asociatul coordonator reprezinta societatea in relatiile cu tertii si are obligatia sa participe la procedura
2. in sarcina asociatului coordonator deci rezulta ca sunt atributiile prevazute la art. 40 din OG 86/2006 si art 20 si urmatoarele din lg 85/2006
3. asa cum a mentionat @bossman daca nu sunt respectate conditiile minime de schimbare a formei de oorganizare se pot invoca oarecare exceptii

Duminica placuta va doresc :D