avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Transformare IPURL in SPRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Transformare IPURL in SPRL

Daca un IPURL se transforma intr-o SPRL se incheie si contract de societatea sau doar act aditional?
Cu ce data se fac modificarile in RSP - data perfectarii actelor sau data depunerii lor?
Capitalul la constituirea unui SPRL este prevazut la min 10.000 euro, la schimbarea de formei de organizare se mentine conditia existentei plafonului minim?
Care e sanctiunea in cazul in care capitalul este sub plafonul de 10.000 euro?

Cel mai recent răspuns: MIXAM , utilizator 13:12, 30 Ianuarie 2011
Intrebarea este foarte intrebatoare ???
1 daca sunteti practician in insolventa ar trebui sa cunoasteti aceste prevederi
2 daca NU sunteti practician in insolventa nu stiu la ce va ajuta ?
Oricum datele din RSP sunt publice ca si datele din Registrul comertului ( puteti sa le gasiti si gratis pe site-ul UNPIR)
1.Da se incheie contract de societate.
2.Data depunerii actelor
3.Da
4.Lipsa capacitatii de folosinta - trebuie invocata pe cale de exceptie
@bossman multumesc pentru raspuns

@adrian stoica - chiar daca nu sunt practician ma ajuta,deoarece nu as fi cerut parerea daca nu avea neaparata nevoie.
Datele de pe site-ul UNPIR arata azi cine e asociat sau angajat nu si de cand are aceasta calitate, ori e foarte important daca la data de 01.08.2009 ava calitate de asociat sau ba.
Am citit si OG 86/2006 si am inteles urmatoarele :
1. asociatul coordonator reprezinta societatea in relatiile cu tertii si are obligatia sa participe la procedura
2. in sarcina asociatului coordonator deci rezulta ca sunt atributiile prevazute la art. 40 din OG 86/2006 si art 20 si urmatoarele din lg 85/2006
3. asa cum a mentionat @bossman daca nu sunt respectate conditiile minime de schimbare a formei de oorganizare se pot invoca oarecare exceptii

Duminica placuta va doresc :D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partener in sprl costi_81 costi_81 buna ziua, mi s-a propus sa fiu partener intr-un sprl, cu 1 %. ce as avea de pierdut si ce de castigat? nu as vrea sa \"ma bag\" in ceva si apoi sa am ... (vezi toată discuția)
Cale de atac ContSters102066 ContSters102066 In cadrul unui faliment, jud sindic a pus in discutie parte din contestatiile de la dosar, nu a luat in discutie o exceptie invocata in cauza, a respins o ... (vezi toată discuția)
Infiintare societate de insolventa alina_vi alina_vi Care este cadrul legislativ in baza caruia pot infiinta o societate care sa aiba ca activitate practicarea insolventei ( SPRL sau IPURL)? (vezi toată discuția)