Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... confiscare monede de aur in mod abuziv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

confiscare monede de aur in mod abuziv

Doresc o opinie pentru cazul urmator: in urma unei sentinte pronuntate de judecatorie in 2004 mi se respinge cererea de restituire a unor monede de aur confiscate unei rude (fratele bunicului - fara alti mostenitori) pe motiv ca atat confiscarea cat si condamnarea sa s-au facut in baza unui titlu legal la vremea respectiva (legea 284/1947). In aceste conditii, nu am continuat demersurile. Totusi, am aflat ca o lege elaborata la scurt timp, respectiv legea 591/2004, corecteaza situatia cu termen de reluare a proceselor pana la 31 decembrie 2006. Acum fiind in 2011, mai exista o alta cale de restituire a monedelor si de reabilitare a rudei decedate in inchisoare?

in ce data s-a dispus masura confiscarii?de unde proveneau monedele de aur?
confiscarea si arestarea s-a produs in 1947 iar monedele ii apartineau
monedel ii apartineau...era posesor...asta reiese inerent din ce ati scris mai sus...dar de unde si le-a insusit?si cum?in schimbul carui pret si care era valoarea lor la vremea insusirii
termenul de depunere a actiunilor in instanta a expirat la 31.12.2009. verificati va rog OUG 190/2000 republicata si L 82/2007
nu vad ce mai puteti face in prezent din pacate.

Multumesc. Desi se pare ca nu mai exista solutii, pentru completarea informatiilor mele va pot spune ca monedele au provenit din vanzarea unor bunuri personale si nu stiu ce valoare aveau la vremea respectiva. In sentinta de condamnare si in procesul verbal de confiscare se precizeaza doar ce s-a preluat precum si obligatia de a plati o amenda in folosul statului.