Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... cum recuperez valuta confiscata de comunisti ?
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

cum recuperez valuta confiscata de comunisti ?

in 1950 comunistii mi-au confiscat valuta pe care azi incerc s-o recuperez. Exista o lege pe care ma pot baza pentru a cere restituirea valutei confiscate ? Sunt saraca, nu-mi pot permite avocat. Multumesc din inima !
Avand in vedere ca la acea data era vorba de o lege speciala si documentele de confiscare trebuiesc analizate, va trebui sa consultati de urgenta un avocat.
In functie de modul cum s-au ridicat si daca s-a confiscat valuta la acea data (1950) va trebui sa va indrume si sa deschideti o actiune.
Din cate cunosc din 1960 a intrat in vigoare DECRETUL nr.210 din 14 iunie 1960
privind regimul mijloacelor de plată străine, metalelor preţioase şi pietrelor preţioase.
Inainte, respectiv din anul 1947 era in vigoare Legea nr. 284/1947, prin care erau incriminate faptele de nepredare, necedare şi nedeclarare a aurului şi altor valori. Aceasta a fost declarata neconstituţională în raport cu Constituţiile României din 1923 şi din 1948, în vigoare la data confiscarii.
Mult succes!

Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
Multumes
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc