Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare Part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare Part-time

Buna, lucrez intr-o multinationala la un program de 6 h/zi.
In aceasta companie persoanele care lucreaza in zilele de sambata primesc 2 zile libere in timpul saptamanii. De curand mi s-a spus ca aceasta procedura se aplica doar celor care lucreaza norma intreaga (8 h).
E normal ca eu, la 6 h sa primesc doar o zi libera (si 2 ore suplimentare raman)?

*Mentionez ca sambata se lucreaza program full time (chair si cei de la part-time)

Va multumesc pentru timpul acordat, o zi frumoasa :)
ContSters189556, utilizator
Contractul individual de muncă cu timp parţial cuprinde, în afară elementelor prevăzute pentru salariaţii angajaţi cu norma întreagă durata normală a timpului de muncă, următoarele: durata muncii şi repartizarea programului de lucru, condiţiile în care se poate modifica programul de lucru, interdicţia de a efectua ore suplimentare, cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor acestora.

Prin urmare, angajati care au c.i.m. cu timp partial nu pot efectua ore suplimentare.