Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - politist
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - politist

lucrez din 1980 ,la intrarea in scoala militara aveam 8ani 10luni si 27de zile stagiul militar lam facut in 12-06-1985 pina in 29-10-1986.la cei 8 ani am un spor de 3luni la an .
in 12-09-1989 am intrat inscoala de militie/politie am terminat in 1990 /din 1990si pana in prezent lucrez in aciasi unitate .
nascut la 15-05-1963/asi vrea sa stiu daca pot esi la pensie /din 1990 si pana in prezent am un spor de 6 luni la an
mihaighgeorghe, utilizator
mihaighgeorghe a scris:
lucrez din 1980 ,la intrarea in scoala militara aveam 8ani 10luni si 27de zile stagiul militar lam facut in 12-06-1985 pina in 29-10-1986.la cei 8 ani am un spor de 3luni la an .
in 12-09-1989 am intrat inscoala de militie/politie am terminat in 1990 /din 1990si pana in prezent lucrez in aciasi unitate .
nascut la 15-05-1963/asi vrea sa stiu daca pot esi la pensie /din 1990 si pana in prezent am un spor de 6 luni la an

Postul dvs. nu este deloc clar. Nu puteati sa intrati la scoala militara la 8 ani iar stagiile (perioadele de vechime si perioadele asmilate) nu sunt clare.

Ca sa beneficiati de pensie din partea MAI, trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare in specialitate de 17 ani si 5 luni, stagiu pe care il aveti. Pensie pentru limita de varsta puteti solicita la 57 de ani si 5 luni. Daca realizati stagiul complet de cotizare de 24 de ani si 11 luni, puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 52 de ani si 5 luni.

Precizati in ce conditii ati lucrat din 1990 (grupa de munca, conditii deosebite sau speciale), pentru a putea sa va spun cu cat se poate reduce varsta standard de pensionare in cazul pensiei pentru limita de varsta.