Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Radierea auto cu contract de vinzare-cumparare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Radierea auto cu contract de vinzare-cumparare

Buna Ziua. Am si eu o intrebare,in legatura cu masina pe care inca o detin . Masina e inscrisa inca in circulatie dar eu o dezmembrez.,dupa care sa merg sa o duc la un centru de colectare a fierului vechi.,sa imi dea un tichet cu care sa o pot radia din circulatie. Acum vine problema care ma intereseaza pe mine : ma sunat cineva din Baia Mare ca ar vrea sa cumpere masina de la mine si sa facem un contract de vinzare-cumparare. Intrebarea mea e urmatoarea : Pot sa radiez masina cu acest contract de vinzare- cumparare ?
Daca noul proprietar o inmatriculeaza pe numele sau, se radiaza automat. Va dau un sfat, inteleg de la dvs. ca masina ar fi improprie circulatiei. Mai bine o predati la un centru de colectare tip "Remat", pentru a nu avea surpriza ca noul proprietar sa nu o inmatruculeze si sa platiti in continuare impozitul.
Contractul de vanzare-cumparare dintre dv si terta persoana va ajuta sa radiati masina din partida dv fiacala dar nu radiere definitiva, ea ramanand in partida cumparatorului. PV de instrainare a bunului este suficient pt a va descarca din evidenta fiscala. Dar vaucer nu se da in astfel de situatii.