avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto cu probleme
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto cu probleme

Buna ziua/seara.
Recent am dat un autoturism la fier vechi. Sunt titularul acelui autoturism. De la firma respectiva am primit o adeverinta de primire si de plata, in care scrie ca auto in cauza a fost dezmembrat. In baza acestui document, auto a fost radiata de la fisc. De acolo mi-a fost eliberat si procesul verbal de scoatere din evidentele lor. Cei de la inmatriculari, au spus ca nu pot radia masina decat daca le duc un proces verbal de dezmembrare. Nu imi vine sa cred. Daca auto a fost radiata de la fisc? De ce nu poate fi radiata si de la ei?..Multumesc pt raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Dany320 , utilizator 08:30, 19 Octombrie 2023
Solicitati la SPR evidenta auto,radierea la cerere si depuneti placutele de inmatriculare
Am fost cu placutele in mana la cei de la DRPCIV in Pipera. Am stat la coada, ordonat frumos. Am asteptat si le-am spus ca vreau sa radiez un auto. Le-am explicat ce am facut cu acel auto, ca este dat la fier vechi ca si deseuri. Le-am aratat intreg dosarul autoturismului (baiat strangator, am toate documentele). Mi-au raspuns frumos, ca nu pot radia fara un certificat eliberat de catre Remat ..nu de catre un centru de colectare al fierului....uraaaa mi-am dat seama ca exista o diferenta intre cele doua. Am fost ieri, 18.02 la Remat. Au zis ca urmeaza sa soseasca si masina taiata pe din doua, trei sau cate o fi. Apoi cica imi vor da hartia ....drumurile ma omoara. Cum rezolv, revin si voi povesti totul...:)
sficachis a scris:

Buna ziua/seara.
Recent am dat un autoturism la fier vechi. Sunt titularul acelui autoturism. De la firma respectiva am primit o adeverinta de primire si de plata, in care scrie ca auto in cauza a fost dezmembrat. In baza acestui document, auto a fost radiata de la fisc. De acolo mi-a fost eliberat si procesul verbal de scoatere din evidentele lor. Cei de la inmatriculari, au spus ca nu pot radia masina decat daca le duc un proces verbal de dezmembrare. Nu imi vine sa cred. Daca auto a fost radiata de la fisc? De ce nu poate fi radiata si de la ei?..Multumesc pt raspunsuri.





Uraaa am reusit sa radiez masina. Se radiaza doar cu un document emis de catre cei de la un Remat nu de la un centru de colectare al fierului. Cu documentul de la centrul de colectare te scazi doar de la taxe, in concluzie ai nevoie de un proces verbal de dezmembare.....am obtinut documentul ...am casat masina, problema a fost rezolvata...:)
nu am inteles, la remat ai mai dus masina? nu era la centrul de fier vechi?

La Remat cum ai radiat mașina?fără ea?




Uraaa am reusit sa radiez masina. Se radiaza doar cu un document emis de catre cei de la un Remat nu de la un centru de colectare al fierului. Cu documentul de la centrul de colectare te scazi doar de la taxe, in concluzie ai nevoie de un proces verbal de dezmembare.....am obtinut documentul ...am casat masina, problema a fost rezolvata...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate radia doar fiscal o masina? cris-71 cris-71 Sunt proprietarul unui autoturism pe care in urma cu cateva luni l-am predat unui centru de colectare fier vechi. De la centrul de colectare am primit un ... (vezi toată discuția)
Radierea auto cu contract de vinzare-cumparare Ovidiu-Ciprian Ovidiu-Ciprian Buna Ziua. Am si eu o intrebare,in legatura cu masina pe care inca o detin . Masina e inscrisa inca in circulatie dar eu o dezmembrez.,dupa care sa merg sa o ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)