avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... cui platesc pt muzica???
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

cui platesc pt muzica???

am un bistro si tot apar noi "domni" care pretind bani pe motivul ca este muzica ambientala. am facut deja un contract si platesc pt asta la ceva uniune cu fonograme.
cui trebuie sa mai platesc pt asta?
sunt mai multe societati perceptoare??? cate?
daca nu le platesc?

multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: A. N. , Avocat 12:00, 21 Martie 2011
Luati legatura cu cei de la ORDA.
Studiati deciziile 332-339 ale ORDA din 23.12.2010 pentru a vedea ce si cui trebuie sa platiti
Buna ziua,

in cazul muzicii ambientale dvs trebuie sa platiti urmatoarele remuneratii:

UPFR-ului (uniunea producatorilor de fonograme)
- a se vedea [ link extern ] ;

UCMR ADA- a se vedea
[ link extern ]
si
[ link extern ]

CREDIDAM
[ link extern ]
-la AMBIENTAL a se vedea declaratia de utilizator, autorizatie/licenta neexclusiva audio, anexa audio.

Dvs trebuie sa aveti incheiate licentele cu cele 3 organisme de gestiune colectiva amintite mai sus.

la UPFR platiti drepturile producatorilor de fonograme privind comunicarea publica a fonogramelor publicate in scop comercial (trebuie sa aveti achizitionate fonogramele originale cu muzica deoarece in cazul unui control, daca acestea sunt pirat, raspundeti chiar daca platiti licenta);

la UCMR ADA platiti drepturile compozitorilor si muzicologilor (cei care au scris muzica);

la CREDIDAM platiti drepturile artistilor interpreti (ex solistii care canta).

ca sa fiu mai explicit, asa cum am mai precizat anterior, comunicarea publica a operelor muzicale reprezinta o gestiune colectiva obligatorie conform legii. Gestiunea colectiva se efectueaza de catre organismele de gestiune colectiva chiar daca titularii de drepturi nu le-au acordat mandatul.

comunicarea publica a operelor muzicale implica mai multe drepturi distincte pentru care trebuie sa fie platita cate o remuneratie si anume drepturile tuturor celor implicati in crearea operei respective (de la compozitori, artisti, pana la producatori de fonograme).

In plus, in cazul in care doriti sa faceti playlisturi , pe langa licenta UPFR ambiental mai trebuie sa incheiati o licenta suplimentara- Licenta de reproducere - a se vedea [ link extern ]

acestea sunt licentele pe care trebuie sa le incheiati in cazul muzicii ambientale marcate pe fonograme.
Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
edipav, utilizator
multumiri =D>
am inteles...lipitori multe...
n-as zice neaparat ca-s lipitori, drepturile autorilor trebuie respectate. Dar poate n-ar fi stricat sa se fi organizat in asa fel incat dvs sa platiti o singura remuneratie unei singure organizatii si apoi ei sa-si imparta suma respectiva in functie de drepturile fiecaruia.

Alte discuții în legătură

Muzica în cafenea andreeakristina andreeakristina buna ziua, in cazul in care deschid o cafenea in care vreau sa pun muzica sau sa ruleze programe tv, ce autorizatie am nevoie sau unde se platesc drepturile ... (vezi toată discuția)
Ucmr -ada sau upfr A. Ionut A. Ionut Pentru activitatea desfasurata la un bar-club la care din cele doua organisme de gestiune colectiva a drepturilor de autor (UCMR-ADA sau UPFR) se achita taxele ... (vezi toată discuția)
Legalitate solicitare licenta pentru muzica ambientala ovi47 ovi47 Buna ziua, Intr-un salon de infrumusetare este un televizor(cu contract televiziune prin cablu).Zilele trecute,in timp ce se asculta muzica pe un post de ... (vezi toată discuția)