avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nulitate act administrativ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nulitate act administrativ

Buna ziua,
Va rog frumos sa formulati pareri cu privire la urmatoarea problema
In ordinul de concediere pe care l-am primit de la angajator, este invocat un contract de munca, care nu exista in realitate.
Deci a fost "desfaxut" un contract de munca ce nu a fost anterior incheiat
Este, in aceste conditii, ordinul de concediere NUL de drept ?

Va mai rog sa-mi indicati libk-uri care trateaza problema nulitatii actelor administrative

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 1 Februarie 2011
Nu exista nulitate de drept in aceste conditii . Ia trebuie consttata de instanta
Sunteti personal contractual sau functionar public?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu mi s-a facut contract de munca! jaguarxkr jaguarxkr Am fost numit prin ordin in 2009 si nici pana in prezent nu am semnat un contract de munca. Va rog sa-mi comunicati daca exista alta forma de incadrare in ... (vezi toată discuția)
Procedura act aditional la contractele de munca noiklosa noiklosa Buna ziua, Am o rugaminte - daca se poate. . Care este procedura legala pentru semnarea unui act aditional la Contractul de Munca al unui angajat, in ... (vezi toată discuția)
Data "faptei" de hartuire la locul de munca godspeed godspeed Buna seara. Intr-o decizie de clasare a unei sesizari de hartuire la locul de munca, comisia de disciplina a unei institutii publice invoca neindeplinirea ... (vezi toată discuția)