Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu mi s-a facut contract de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu mi s-a facut contract de munca!

Am fost numit prin ordin in 2009 si nici pana in prezent nu am semnat un contract de munca.
Va rog sa-mi comunicati daca exista alta forma de incadrare in munca, respectiv daca acest ordin tine in loc de CIM. precizez ca sunt angajat intr-o functie de executie in cadrul Guvernului.
functionarii publici nu sunt angajati.
lukacs a scris:

functionarii publici nu sunt angajati.

Functionari publici sunt ANGAJATI in baza ccm. Vreau pareri avizate va rog.
Precizez ca nu sunt functionar public!
Daca nu sunteti functionar public, atunci trebuia sa aveti c.i.m. incheiat cu institutia publica ....

p.s
functionarii publici au raport de serviciu si nu raport de munca ..ei isi desfasoara activitatea in baza deciziei de numire in functia publica.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Daca nu sunteti functionar public, atunci trebuia sa aveti c.i.m. incheiat cu institutia publica ....

p.s
functionarii publici au raport de serviciu si nu raport de munca ..ei isi desfasoara activitatea in baza deciziei de numire in functia publica.

atunci ce forma de incadrare credeti ca este aplicabila? cumva ccm la niv national, sau de ramura?
Contractul colectiv de munca nu este un act juridic in baza caruia se pot face angajari ... avand in vedere ca este vorba despre un Ordin de numire , consider ca vorbim despre un functionar public si nu despre personal contractual.