avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu mi s-a facut contract de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu mi s-a facut contract de munca!

Am fost numit prin ordin in 2009 si nici pana in prezent nu am semnat un contract de munca.
Va rog sa-mi comunicati daca exista alta forma de incadrare in munca, respectiv daca acest ordin tine in loc de CIM. precizez ca sunt angajat intr-o functie de executie in cadrul Guvernului.
Cel mai recent răspuns: jaguarxkr , utilizator 15:41, 23 Iulie 2012
functionarii publici nu sunt angajati.
lukacs a scris:

functionarii publici nu sunt angajati.


Functionari publici sunt ANGAJATI in baza ccm. Vreau pareri avizate va rog.
Precizez ca nu sunt functionar public!
Daca nu sunteti functionar public, atunci trebuia sa aveti c.i.m. incheiat cu institutia publica ....

p.s
functionarii publici au raport de serviciu si nu raport de munca ..ei isi desfasoara activitatea in baza deciziei de numire in functia publica.
Ultima modificare: Luni, 23 Iulie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Daca nu sunteti functionar public, atunci trebuia sa aveti c.i.m. incheiat cu institutia publica ....

p.s
functionarii publici au raport de serviciu si nu raport de munca ..ei isi desfasoara activitatea in baza deciziei de numire in functia publica.


atunci ce forma de incadrare credeti ca este aplicabila? cumva ccm la niv national, sau de ramura?
Contractul colectiv de munca nu este un act juridic in baza caruia se pot face angajari ... avand in vedere ca este vorba despre un Ordin de numire , consider ca vorbim despre un functionar public si nu despre personal contractual.

Alte discuții în legătură

Diminuare drepturi salariale prin schimbarea categoriei de personal jaguarxkr jaguarxkr Buna seara, va cer sprijin in gasirea unei solutii cu privire la pastrarea drepturilor salariale actuale. Lucrez intr-o institutie de stat ... (vezi toată discuția)
Functionari publici  constantin florin constantin florin In afara de avizul ANFP pentru transformarea postului de consilier juridic in functia publica de consilier juridic este nevoie si de o hotarare a consiliului ... (vezi toată discuția)
Transformare post contractual in functie publica sau numire (alin3 art111) muresan vasile muresan vasile Buna ziua. Intrebarea mea este ce inseamna exact fraza din alin 3 art 111 din legea 188/1999 a functionarilor publici- \\"posturi de natură contractuală ... (vezi toată discuția)