avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vatamare corporala din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vatamare corporala din culpa

Buna ziua

Pe 14 ianuaria am avut un accident pe trecerea de pietoni, culpa este impartita avand in vedere ca femeia este a avut 0.85 alcool in aerul expirat si mia aparut brusc, in fata masinii ori nu am vazuto eu, a fost vb de o fractiune de secunda. De viteza nu se pune problema, pt ca oprisem la trecere iar accidentul sa intamplat cand am dat sa plec, am sunat la 112, nu am miscat masina, etc. Stiu ca din pct de vedere legal vina e 100% a mea.

Victima a suferit o fractura de tibie, a refuzat operatia si va trebui sa stea cu piciorul in ghips 2 luni. Am fost la medicul legist cu ea si ia dat 80-90 zile de ingrijiri medicale. Eu m-am inteles cu victima, chiar a virut sa dea o declaratie ca ma iertat cand am externato dar cica dosarul era trimis la Parchet sa primeasca nr de inregistrare.

Dupa ce am am scos certificatul i l-am dus politistului, . Eu din cate am inteles mai nou si peste 60 de zile impacarea intre parti inlatura raspunderea penala. Eu m-am impacat (in sensul ca vrea bani si ca o sa ii dau) cu persoana, dar nu stiu cum sa procedez acum, politistul mi-a zis ca o sa mergem la victima sa ii ia declaratie si o sa imi faca referat de neinceperea urmariri penale. Apoi mi-a mai zis ca neinceperea urmariri penala se face tot prin hotarare judecatoreasca. Prb acum e ca banuiesca ca ma cam duce cu vb, cand a fost vb sa mergem la victima a zis ca e liber, ca mai vb, etc.

Eu acum ce sa fac? Sa ma tin de politist sa vina sa ia declaratia? Sa merg cu victima la notar dupa ce sa face mai bine? Poate politistul sa trimita dosarul in instanta fara declaratie/plangere de la victima?

Daca e sa merg cu victima la notar ce trebuie sa scrie acolo, nr dosarul? ca renunta la prententii? Si aboi ce fac cu declaratia o depun la dosar?

Daca imi trimite dosarul mai departe ce se poate intampla.
In principiu ,da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier catayo6108 catayo6108 Am si eu o problema, in urma cu trei zile am dat peste cineva cu masina, veneam dinspre magazin, iar in momentul efectuarii virajului spre stanga , mia iesit ... (vezi toată discuția)
Notar, mediator sau politie in caz de accident de circulatie? ngs ngs buna ziua...am stat..am citit..am sunt..si am auzit \\"n+1\'\' pareri. exista speta: accident rutier pe trecere de pietoni, victima ranita usor, nicio zi de ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu victima lucian_t lucian_t Buna dimineata, Am avut un accident rutier soldat cu o victima acum aproximativ o luna. A fost vina mea si am convenit cu victima sa ii platesc o suma de ... (vezi toată discuția)