Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

In urma decesului bunicului meu urmeaza a se face succesiunea.Pentru teren exista titlu de proprietate, dar pentru casa nu. Casa este construita de mult timp si nu a existat niciodata un titlu de proprietate asupra ei. Cum trebuie procedat pentru a obtine acest titlu de proprietate pentru a fi inclusa in bunurile care fac obiectul succesiunii?
Pentru casa este suficienta adeverinta pe care o primiti de la primarie.
Solicitati si anexa nr. 1, cerere deschidere procedura succesorala!
multumesc!
trebuie inscris in CF titlul de proprietate pe teren, odata cu inscrierea titlului se inscrie si constructia in baza unui Certificat de atestare a edificarii constructiei emis de primarie.
aceasta inscriere se face in urma unor masuratori topo si a unei documentatii efectuate de un autorizat cadastru (gasiti lista la OCPI din jud dvs)