Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... victima in accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

victima in accident rutier

Nepotul meu a fost omorat intr-un accident rutier. Familia poate primi daune materiale de la firma de asigurari , stiind ca proprietarul avea si casco la autoturism.Cel care era la volan traieste, dar nu era proprietarul masinii.
daunele se achita in baza politei RCA si nu a celei CASCO. verificati existenta politei RCA si identitatea asiguratorului.
Pararea mea este ca daca familia decedatului nu este de acord cu daunele oferite de firma de asigurari,se poate constitui parte civila in instanta sa solicite despagubiri si daune morale.
Radu Gabrian, Mediator
De la vinovat poti obtine doar diferenta dintre daunele morale suferite si ceea ce iti ofera asigurarile. Deoarece inculpatul este asigurat nu exista un drept de optiune intre vinovat si asigurator. Intai se acceseaza asigurarea si abia apoi te indrepti impotriva inculpatului.