avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare teren
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare teren

buna ziua

Intrebarea mea este daca la vanzarea unui teren se colecteaza TVA. Se emite factura cu TVA? multumesc
Cel mai recent răspuns: aurapo , utilizator 14:13, 2 Februarie 2011
terenul a fost achizitionat in 2005 cu 59000 lei. care este valoarea cea mai mica la care se poate vinde?

multumesc
stiam ca numai la terenul arabil se face taxare inversa, iar ptr. livezi , paduri, etc. se face factura cu tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare autoturism sub valoare neamortizata anisoara.stanica anisoara.stanica Buna ziua, Autoturism achizitionat, de o firma de trasporturi, din UE cu taxare inversa. Vrea sa il vanda sub valoare neamortizata. Trebuie ajustat TVA-ul pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrare deseuri maria_corina29 maria_corina29 buna ziua, as dori sa stiu si eu cum se inregistreaza(in ce cont) in contabilitate taxa de mediu de 3% care se scrie pe factura dar care se scade pe chitanta ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila pt.deseuri kosamaria kosamaria Buna ziua! Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei Inregistrex taxa ... (vezi toată discuția)