Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite

#-oBuna ziua, as dori daca doriti sa ma lamuriti in legatura cu plata cas-ului prin foaie de varsamant sau cum se face ?, prin ce forma de plata?.
Daca aleg sa depun prin foaie de varsamant la anaf nu am gasit in acel tabel? sau cum sa numi din care preluam codul IBAN automat, nu am gasit trecut CAS nici CAss ci doar "BUGETELE ASIGURARILOR SOCIALE SI FONDURI(FD) SPECIALE.
Aceasta trebuie sa alegem ptr. plata CAS-ului sau ce anume?. MULTUMESC.
Si ptr. plata impozitului alegem prima rubrica(1) BUGETUL DE STAT.?. MULTUMESC.=D>
Pentru firme exista optiunea de a plati cu op (prin banca) sau foaie de varsamant (cu numerar) direct la ANAF.
Sunt 2 conturi pentru contributiile salariale
1.Bugetul de stat-impozit salariu,profit,dividende etc
2.Bugetul asigurarilor sociale-contributii de sanatate,pensii, somaj,fd.de garantare, contr.indemnizatii 0.85%,fd de risc.
Pentru CAS si CASS alegeti BUGETELE ASIG.SOC. SI FD.SPEC., iar pentru impozit pe venit/profit/micro alegeti BUGETUL DE STAT.