Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspunderea materiala a gestionarului caruia i s-au ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspunderea materiala a gestionarului caruia i s-au sustras bunuri din gestiune

am observat dupa cateva zile de la eveniment ,ca din niste materiale depozitate in exteriorul cladirii,in partea din spate a acesteia ,au disparut niste tamburi cu cabluri electrice
marfa fusese supusa inventarierii chiar cu doua saptamani in urma ,de catre comisia de inventariere anuala ,stabilita la nivel de societate ,fiind ulterior sustrasa, fara a putea determina de catre cine * continua ancheta la nivel de organe specializate ,in speta politie *
care este raspunderea materiala a gestionarului in acest caz ?
La terminarea programului de lucru, materialele depozitate in exteriorul cladirii trebuiau predate serviciului de paza, iar la inceperea programului trebuiau verificate si luate in primire.
Ati facut acest lucru?
cazul despre care relatez se petrece la o societate mare ,al carei depozit in discutie cuprinde peste trei mii de repere din toata sfera de activitate (electrice,sanitare,termice,constructii,auxiliare,etc), o parte in aceste marfuri fiind depozitate in afara cladirii,in spatiu imprejmuit cu gard,cu paza la poarta
gardul insa a fost rupt ,paza cu raspundere pe o suprafata prea mare ,cca doua ha,si hotii au lucrat in voie sustragand aceste materiale
referitor la procesul verbal de predare catre paza acesta este oricum limitat pentru a inscrie toate reperele care raman mereu peste noapte in acest spatiu imprejmuit cum arat mai sus
fac insa la schimburile dintre agentii de paza ,in procesul de predare/primire,referiri la faptul ca se predau magaziile inchise ,ma

Daca as fi la fata locului v-as spune exact cine trebuie sa raspunda pentru paguba produsa.
Din mesajul pus in discutie nu rezulta daca paguba s-a produs la o institutie publica sau iuna privata.
Art. 25 din Legea nr. 22/1969 precizeaza ca gestionarul raspunde integral pentru pagubele produse in gestiune
H.C.M. nr. 2230/1969:
Art. 8. - Gestionarul este obligat să prevină sustragerea bunurilor şi orice formă de risipă, să le ferească de degradare şi să le păstreze potrivit prescripţiilor tehnice şi celor igienico-sanitare.
Art. 9. - Gestionarul este obligat să comunice, în scris, conducătorului organizaţiei socialiste:
b) cazurile în care constată că bunurile din gestiune sînt depreciate, degradate, distruse sau sustrase, ori există pericol de a ajunge în asemenea situaţii;
Situaţiile de la literele a şi b vor fi comunicate în termen de 24 ore din momentul în care gestionarul are cunoştinţă de acele situaţii, iar cele de la literele c şi d în termenele stabilite de conducătorul organizaţiei socialiste.
Art. 12. - Conducătorul organizaţiei socialiste este obligat să ia măsuri pentru paza bunurilor şi să asigure gestionarilor condiţii corespunzătoare de muncă pentru păstrarea integrităţii bunurilor gestionate.
incerc sa fiu mai explicit :
societatea este particulara ,eu sunt gestionar la acest depozit care cuprinde o suprafata de cca 2 ha astfel
1 . o cladire din caramida de cca 1200 mp ,oarecum in mijlocul intergii suprafete
2 .o alta suprafata ingradita cu gard metalic la strada si cu gard din plasa sudata pe celelalte laturi (cca alte 1200 mp )
tin in interior produsele perisabile ,si cu pericol de deteriorare,inchet,etc ,iar afara prafoasele sigilate,confectiile metalice,pvc,cabluri pe tamburi,etc
suprafata totala a locatiei ,in care mai sunt si alte depozite ,ateliere,etc este de 10 ha,pazite de un singur agent care are in atributii si verificarea masinilor ,inscrisurilor acestora,evidentierea lor in registrul de poarta ,etc
Ei,din acest depozit ,de la pct 1 si 2 ,din curtea interioara,culmea partea din spate a acesteia nu de la strada ,la cateva zile dupa inventarierea de anul acesta au disparut cca 2000 ml de cabluri electrice in timpul noptilor ,pentru ca actiunea s-a derulat pe parcursul a cateva nopti (erau si cabluri cu sectiuni mari )
Paza nu a observat nimic,pana intr-o dimineata cand a fost anuntat de un trecator ca se fura .
Era deja dupa ce noi observaseram disparitia cablurilor ,deci o noua tentativa de furt .
Firma de paza este tot a sefului meu si nu a pus doi paznici pentru ca zice dsa ii gasea mai mereu impreuna la controalele efectuate
Stiu ca gestionarul este raspunzator de pagubele din gestiune insa ma intereseaza parerea mai multor persoane in acest caz ,mai ales ca ancheta politiei a fost superficiala {nu a incercat sa faca traseulu furtului ,nu a verificat gardurile,a facut doar niste ;masuratori in locul unde erau depozitate materialele in discutie)
Personal am citit si alte spete ,interesat fiind de ceea ce s-a intamplat la mine

cu stima

M. Suiu
Normal era ca dumneavoastra, cu aprobarea conducatorului firmei, la plecarea de la serviciu sa predati agentului de paza materialele aflate in afara magaziei, pe baza de semnatura, iar a doua zi lucratoare sa le primiti in aceleasi conditii.
Aceasta obligatie trebuia prevazuta in fisa postului dv. si in consemnul particular al postului de paza.
Cand a fost desfiintat al doilea post de paza, era bine sa adresati o cerere scrisa patronului, prin care sa-l informati de risurile ce pot aparea.
In conditiile in care politia nu va descoperi autorii furtului, iar dv. ati sesizat in scris despre riscurile ce pot aparea ca urmare a desfiintarii celui de-al doile post, deasemenea daca ati anuntat oportun disparitia materialelor, apreciez ca paguba nu va poate fi imputata, deoarece conducatorul institutiei nu a luat masurile prevazute la art. 12 din HCM nr. 2230/1969.
Parerea mea este ca, daca gardul din spate a fost intact, tambururile cu cabluri au iesit pe poarta societatii!
Oricum, daca in urma cercetarii va considera vinovat, iar dv. sustineti contrariul, va recomand sa nu semnati angajament de plata.