Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutor inmormantare

Copilul al carui tata a decedat in anul 2005,are dreptul sa primeasca din urma ajutorul de inmormantare?( Deoarece la vremea respectiva nu a stiut de acest drept ) Va multumesc!
Dreptul pentru acordarea unui ajutor de inmormantare este prevazut la art.51 lit.c din Contractul colectiv de munca unic la nivel national.
Pentru nerespectarea lui se aplica preverile codului muncii (art.283 (1) care spune ca: in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.
Cu alte cuvinte, cererea de acordare a ajutorului de inmormantare trebuia facuta in termen de 6 luni de cand a survenit decesul.
Imi pare rau ...

lauraadriana, utilizator
A fost depasit termenul general de prescriptie de 3 ani.
@lauraadriana, nu este vorba de o clauza contractuala, este vorba de ajutorul de deces acordat in conditiile legii privind asigurarile sociale si alte drepturi de asigurari. Chiar daca pentru salariati suma se achita de unitatea, aceasta se va regulariza cu obligatiile la casa de pensii si asigurari sociale. Termenul de 6 luni poate fi invocat in cazul in care in CCM exista o clauza privind acest ajutor acordat din fondurile angajatorului.
Multumesc! Din cate am auzit,de la alti,asa este
pneagu a scris:

A fost depasit termenul general de prescriptie de 3 ani.
@lauraadriana, nu este vorba de o clauza contractuala, este vorba de ajutorul de deces acordat in conditiile legii privind asigurarile sociale si alte drepturi de asigurari. Chiar daca pentru salariati suma se achita de unitatea, aceasta se va regulariza cu obligatiile la casa de pensii si asigurari sociale. Termenul de 6 luni poate fi invocat in cazul in care in CCM exista o clauza privind acest ajutor acordat din fondurile angajatorului.

"Cele doua notiuni, desi marcheaza acelasi eveniment, se diferentiaza in functie de sursa din care sunt suportate. Ele pot fi cumulate de persoana indreptatita a le primi, intrucat sursele de acordare sunt diferite. Daca ajutorul de deces este un drept conferit ca urmare a calitatii de asigurat, ajutorul de inmormantare se acorda de catre angajator din sursele proprii, respectand prevederile contractului de munca."
[ link extern ]
@lauraadriana, este corect ce spui.Userul s-a referit la ajutor de imormantare dar ptr. mine era clar ca era vorba de ajutorul de deces acordat de asigurarile sociale (se referea la copil in calitate de urmas si nu de salariat).