Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... coplata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

coplata

Soacra mea nu are pensie, a lucrat 5 ani, socrul meu este singurul care are pensie, si soacra mea este coasigurat, intrebarea mea este cei 5, 5% de unde se platesc pentru ea, si daca este posibil sa beneficieze de pensie sociala si cuma sa procedam in acest caz, multumiri
Pentru a dovedi calitatea de coasigurat aveti nevoie de o adeverinta de la casa de asigurari de sanatate pe baza urmatoarelor documente:
copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate (pagina 2, 3, 4 si mutatia)
document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere)
pentru asiguratii pensionari:
copie dupa Decizia de pensionare
copie dupa ultimul Talon de pensie
Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii
Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat
dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi, de catre asigurat

Cat priveste pensia sociala cred ca ati vrut sa spuneti ajutor social de la primarie.Acest aspect numai la primarie il puteti afla daca va incadrati sau nu in prevederile legale de a beneficia de aceste ajutoare.
Crissa C, Consilier juridic