avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... coplata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

coplata

Soacra mea nu are pensie, a lucrat 5 ani, socrul meu este singurul care are pensie, si soacra mea este coasigurat, intrebarea mea este cei 5, 5% de unde se platesc pentru ea, si daca este posibil sa beneficieze de pensie sociala si cuma sa procedam in acest caz, multumiri
Cel mai recent răspuns: Crissa C , Consilier juridic 12:46, 3 Februarie 2011
Pentru a dovedi calitatea de coasigurat aveti nevoie de o adeverinta de la casa de asigurari de sanatate pe baza urmatoarelor documente:
copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate (pagina 2, 3, 4 si mutatia)
document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere)
pentru asiguratii pensionari:
copie dupa Decizia de pensionare
copie dupa ultimul Talon de pensie
Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii
Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat
dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi, de catre asigurat

Cat priveste pensia sociala cred ca ati vrut sa spuneti ajutor social de la primarie.Acest aspect numai la primarie il puteti afla daca va incadrati sau nu in prevederile legale de a beneficia de aceste ajutoare.
Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2011
Crissa C, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurat sanatate DanVtr DanVtr De ce acte am nevoie si unde trebuiesc depuse pt. ca sotia sa devina coasigurat in sanatate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Care sunt documentele necesare obtinerii calitatii de coasigurat in cazul unei sotii, al carei sot este pensionar? Mardarealexandra Mardarealexandra M-ar interesa ce documente trebuie sa prezinte bunica mea pentru a obtine adeverinta de coasigurat, in cazul in care sotul sau este pensionar (implicit ... (vezi toată discuția)
Sunt pensionar de invaliditate, sotia poate fi coasigurat? ContSters232985 ContSters232985 Buna ziua, Sotia unui pensionar pe caz de boala poate beneficia de asigurare de sanatate? daca da, ce trebuie facut ca sa devina coasigurata? multumesc (vezi toată discuția)