avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care sunt documentele necesare obtinerii calitatii de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care sunt documentele necesare obtinerii calitatii de coasigurat in cazul unei sotii, al carei sot este pensionar?

M-ar interesa ce documente trebuie sa prezinte bunica mea pentru a obtine adeverinta de coasigurat, in cazul in care sotul sau este pensionar (implicit asigurat). Va multumesc frumos!

Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: sara mihu , utilizator 22:10, 22 August 2014
Coasigurat (sot/sotie sau parinte care nu realizeaza venituri proprii) aflat in intretinerea unui asigurat ne-salariat

1. copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate (pagina 2, 3, 4 si mutatia);
2. document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere);
pentru asiguratii pensionari:
3. copie dupa Decizia de pensionare;
4. copie dupa ultimul Talon de pensie;
5. Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii;
6. Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat
7. dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi, de catre asigurat.
Adeverinta este valabila 3 luni.
Va multumesc!
Va rog un raspuns:

Pentru ca un salariat sa isi poata trece parintele co-asigurat pe o perioada determinata (cat timp acesta este in concediu fara salar), de ce acte are nevoie angajatorul la dosar?
multumesc!
@ Valeriu,

Rectifica link-ul , intrucat duce la un cont sters de pe avocatnet.

Alte discuții în legătură

Cum pot deveni coasigurat Corina271 Corina271 Buna ziua! De curand sotul meu s-a angajat si vreau sa devin coasigurat pentru ca sunt insarcinata si trebuie sa fiu coasigurata pentru a face niste ... (vezi toată discuția)
Coasigurati - obligatoriu adeverinta anaf/primarie Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, In situatia in care un salariat doreste luarea in intretinere a sotiei lui, fara ca aceasta sa aibe venituri proprii, sunt necesare cele 2 ... (vezi toată discuția)
Coplata CristineO CristineO Soacra mea nu are pensie, a lucrat 5 ani, socrul meu este singurul care are pensie, si soacra mea este coasigurat, intrebarea mea este cei 5, 5% de unde se ... (vezi toată discuția)