Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care sunt documentele necesare obtinerii calitatii de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care sunt documentele necesare obtinerii calitatii de coasigurat in cazul unei sotii, al carei sot este pensionar?

M-ar interesa ce documente trebuie sa prezinte bunica mea pentru a obtine adeverinta de coasigurat, in cazul in care sotul sau este pensionar (implicit asigurat). Va multumesc frumos!

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Coasigurat (sot/sotie sau parinte care nu realizeaza venituri proprii) aflat in intretinerea unui asigurat ne-salariat

1. copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate (pagina 2, 3, 4 si mutatia);
2. document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere);
pentru asiguratii pensionari:
3. copie dupa Decizia de pensionare;
4. copie dupa ultimul Talon de pensie;
5. Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii;
6. Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat
7. dovada achitarii contributiei la asigurarile sociale de sanatate la zi, de catre asigurat.
Adeverinta este valabila 3 luni.
Va multumesc!
Va rog un raspuns:

Pentru ca un salariat sa isi poata trece parintele co-asigurat pe o perioada determinata (cat timp acesta este in concediu fara salar), de ce acte are nevoie angajatorul la dosar?
multumesc!
@ Valeriu,

Rectifica link-ul , intrucat duce la un cont sters de pe avocatnet.