Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... atragere raspundere fost administrator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

atragere raspundere fost administrator

Fostul administrator si asociat unic al firmei cu care am probleme a cesionat partile sociale catre o alta persoana, iesind astfel din firma. Cesiunea s-a produs cu cateva luni (4 luni) inainte de intrarea in lichidare a firmei (pe legea 84). Pot face cerere de atraagere a raspunderii acestui fost administrator (acum strain de firma)?
Daca exista probe ca trebuie sa fie tras la raspundere lichidatorul ca formula actiune impotriva persoanelor responsabile pentru faliment
Buna seara .
Nu conteaza ca a iesit acum 4 luni din firma,daca se dovedeste ca a provocat pagube firmei,va raspunde si acesta ,dar atentie: administrator ,nu asociat sau actionar simplu .
Marius Bote .