Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AJUTOR!!! PROBLEME DUPA VANZAREA UNEI SOCIETATZI ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AJUTOR!!! PROBLEME DUPA VANZAREA UNEI SOCIETATZI COMERCIALE

Am nevoie de un sfat al unui avocat. In luna februarie 2008 am cesionat un srl unor 2 persoane, cu contract de cesionare, acte inregistrate la registrul comertzului, incheiere de la judecatorie. Societatea avea datorii de 20000 ron dar si un stoc de marfa de 25000 ron pretz cumparare si 54000 pretz vanzare. Am intocmit un proces verbal de predare primire a patrimoniului in care specificam toate active si pasive ale societatzii. Acum 2 zile am fost chemata la politzie sa-mi spuna ca am un dosar penal de evaziune fiscala, care de fap era vorba de oprirea din salarii si nevarsarea taxelor catre fisc, in suma de 6200 ron + 1100 ron penalitazi. Este adevarat ca s-a intamplat in momentul in care eu eram administrator, dar aceste sume apar in procesul verbal de predare primire cu care actualii asociatzi sunt de acord si le insusesc. Cu sigurantza acestia nu au depus catre fisc modificarile societatzii. Perioada la care se refera datoria este de 01.09.2007-10.03.2008. Cei de la politzie mi-au spus ( dosarul fiind la politzie in cercetare) ca ar fi bine sa platesc ca fapta e fapta, si voi fi judecata, si pe ei ii intereseaza sa recupereze prejudiciul nu si cine il plateste.............................. AM NEVOIE URGENT DE UN SFAT DE LA UN AVOCAT!!! PLATESC SAU NU? INTRA IN RASPUNDEREA MEA?
Veti raspunde numai pentru perioada in care ati fost administrator. La acea perioada intra in datoria dvs. sa va ocupati de indeplinirea acestor cerinte legale.
Scrieti-ne exact cum e stipulata fraza cu "insusirea " sumelor, e clar ca noii asociati preiau patrimoniul cu active si pasive, insa, dvs ca administrator si nu ca asociat, cum v-ati inteles cu ei in privinta obligatiilor pe care nu vi le-ati indeplinit? Scrie undeva ca noul administrator preia raspunderea??
V-au dat descarcare de gestiune printre altele?
Scrie undeva ca se obliga ei sa plateasca datoriile si va exonereaza pe dvs de raspundere urmand sa o preia ei???
Dvs ca administarator raspundeti pentru actele pe care le-ati efectuat in calitatea aceasta. Nu ne-ati spus daca asociatii care au preluat firma au numit un alt administrator sau nu, din ce ne scrieti am putea deduce ca ati ramas dvs administrator, ceea ce e grav,insa sper sa nu fie asa...Oricum, este imperios necesar sa consultati un avocat.Este important de stiut daca erati unic administrator sau erati unul din ei, intinderea obligatiilor in situatia a doua ar putea fi limitatata sau nu.Daca apelati la un avocat, acesta poate gasi o solutie care sa inlature raspunderea penala , exista cazuri legale de exonerare de raspundere, de asemenea in cazul unei infractiuni trebuie stabilita vinovatia, poate ca in cazul dvs nu exista sau se poate inlatura si atunci nu exista infractiune.
Apelati la un avocat de urgenta, merita indiferent de cost.
laura29 a scris:

Am nevoie de un sfat al unui avocat. In luna februarie 2008 am cesionat un srl unor 2 persoane, cu contract de cesionare, acte inregistrate la registrul comertzului, incheiere de la judecatorie. Societatea avea datorii de 20000 ron dar si un stoc de marfa de 25000 ron pretz cumparare si 54000 pretz vanzare. Am intocmit un proces verbal de predare primire a patrimoniului in care specificam toate active si pasive ale societatzii. Acum 2 zile am fost chemata la politzie sa-mi spuna ca am un dosar penal de evaziune fiscala, care de fap era vorba de oprirea din salarii si nevarsarea taxelor catre fisc, in suma de 6200 ron + 1100 ron penalitazi. Este adevarat ca s-a intamplat in momentul in care eu eram administrator, dar aceste sume apar in procesul verbal de predare primire cu care actualii asociatzi sunt de acord si le insusesc. Cu sigurantza acestia nu au depus catre fisc modificarile societatzii. Perioada la care se refera datoria este de 01.09.2007-10.03.2008. Cei de la politzie mi-au spus ( dosarul fiind la politzie in cercetare) ca ar fi bine sa platesc ca fapta e fapta, si voi fi judecata, si pe ei ii intereseaza sa recupereze prejudiciul nu si cine il plateste.............................. AM NEVOIE URGENT DE UN SFAT DE LA UN AVOCAT!!! PLATESC SAU NU? INTRA IN RASPUNDEREA MEA?

Retinerea si nevarsarea impozitelor cu regim de stopaj la sursa este infractiune. Din acest motiv sunteti cercetat si vi s-a comunicat ca este evaziune fiscala.
Conform Legii 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale ...
Art. 6
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa.
Eu m-am retras din firma si ca unic asociat si ca administrator iar unul din cei 2 asociatzi noi au numit un administrator. Pe langa active in procesul verbal de predare primire sunt stipulate aceste datorii catre fisc ( preluate din balantza), mai putzin penalitatzile ce nu sunt contabilizate dar sunt pomenite in acel PV fara a mentziona sumele. Acestia declara ca au luat la cunostintza si isi insusesc acel patrimoniu.

"Retinerea si nevarsarea impozitelor cu regim de stopaj la sursa este infractiune. Din acest motiv sunteti cercetat si vi s-a comunicat ca este evaziune fiscala.
Conform Legii 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale ...
Art. 6
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa. "

Asta stiam. Intrebarea este cine trebuie sa raspunda pt aceasta datorie, eu ca fost administrator sau noii asociatzi si administratori daca ei semneaza acel Pv? Am intzeles ca recuperarea prejudiciului elimina fapta. Daca acesti asociatzi nu platesc trebuie sa platesc eu datoria?