Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante

telefoane la nesfarsit
Am urmatoarea problema: am o rata la o banca, nu am reusit sa-mi platesc ratele la timp, numai in parte, asa am ajuns restantier de cateva luni. Din cauza asta am primit nenumarate telefoane (inclusiv sambata si duminica seara)....Intrebarea mea este: se poate ca o institutie bancara sa te aduca la disperare cu apeluri telefonice (unele chiar iesite din comun - sambata si duminica seara al orele 20-21), zilnic si foarte insistenti? (e vorba de cateva milioane: 3-4)
istvan61, utilizator
Plangere la politie.
Cei care suna nu sunt de la banca, sunt de la firme recuperatoare la care banca a cesionat datoria. E o moda sa paseze unor astfel de firme , sa nu-si mai bata ei capul cu datoriile neplatite de catre clienti. Oricum ar fi e un abuz felul cum procedeaza aceste firme de recuperare. Trec prin aceleasi situatii. Nu stiu cum reactioneaza altii, eu am facut urat la cei care ma sacaiau cu telefoanele si cu scrisorile lor. I-am amenintat ca-i dau in judecata si vad ca s-au mai potolit. Singura sansa e ca toata lumea sa le dea peste nas, altfel ajung sa ne innebuneasca. Nu tine nimeni cont de situatiile grele prin care trecem noi toti cei de rand.