Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

Dintr-un imobil se face evacuarea a 2 familii. A existat proces de evacuare dus pana la capat cu obtinerea hotararii judecatoresti definitive si irevocabile. Executorul si-a facut traba si a pus in executie hotararea. Au ramas bunuri mobile. Au fost notificati sa le ridice. Au deschis proces de contestare a evacuarii. In eventualitatea ca reintra in imobil si refuza sa-l mai paraseasca, trebuie redeschis proces sau se face uz de aceeasi hotarare si intra in actiune executorul in baza aceluiasi dosar? Cat de simplu este, sau cat de complicat? S-a gresit? Unde?

Multumesc, Anton Grigore
Curtea Europeana a Drepturilor Omului exclude şi condamna orice practica prin care pentru a se obtine executarea unei hotarari judecatoreşti creditorul obligatiei ar fi obligat sa apeleze la noi cereri in justitie: S-a hotarat deja ca ar fi excesiv sa i se ceara unui reclamant care a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva impotriva statului sa formuleze noi actiuni impotriva autoritatii pentru a obtine executarea obligatiei in cauza [)
Singura interpretare posibila in sensul realizarii efectelor juridice a unei hotarari de evacuare este aceea ca toate persoanele ca si toate bunurile mobile trebuie indepartate, legea inseşi nefacand nici o distinctie
anton grigore a scris:

Dintr-un imobil se face evacuarea a 2 familii. A existat proces de evacuare dus pana la capat cu obtinerea hotararii judecatoresti definitive si irevocabile. Executorul si-a facut traba si a pus in executie hotararea. Au ramas bunuri mobile. Au fost notificati sa le ridice. Au deschis proces de contestare a evacuarii. In eventualitatea ca reintra in imobil si refuza sa-l mai paraseasca, trebuie redeschis proces sau se face uz de aceeasi hotarare si intra in actiune executorul in baza aceluiasi dosar? Cat de simplu este, sau cat de complicat? S-a gresit? Unde?

Multumesc, Anton Grigore

Înţeleg că există o hotărâre de evacuare ce a fost pusă în executare, iar executarea silită s-a şi finalizat, iar debitorul evacuat a introdus o contestaţie la executare, admisibilă în principiu pentru că s-a încadrat în cele 15 zile de la actul de executare pe care-l contestă.
Acum sunt 2 chestiuni de lămurit: este o contestaţie la titlu sau o contestaţie la formele de executare.
Dacă este contestaţie la titlu, în sensul că titlul este nevalabil, iar instanţa admite contestaţia, executarea silită devine nulă, astfel că debitorul va reintra în casa sa, fără probleme.
Dacă este contestaţie la formele de executare, şi se dovedeşte că nu s-a respectat procedura executării, invocându-se motive de nulitate absolută a unui act de executare, iar instanţa admite acţiunea, toate actele de executare ce au urmat unui act nelegal, sunt lovite de nulitate absolută, astfel încât, în această situaţie, executarea silită va reîncepe de la ultimul act de executare stabilit ca fiind valabil.
Corina Capotã, Avocat
Actiunea a pornit printr-o cerere de suspendare a evacuarii, cerere facuta tardiv si care nu a putut anula executarea. Oricum, era deja a 2-a notificare. Nu exista motive de contestare a actului de evacuare. Se incearca numai tergiversari pe diverse motive.
Eu multumesc oricum pentru raspunsuri. Mie mi-au fost de folos.
De ce nu s-au evacuat si bunurile mobile? Daca acestea apartin debitorilor se pot evacua, intr-un depozit eventual, si urmeaza sa-i notificati sa le ridice de acolo.
Bunurile mobile nu pot fi aruncate de la început în stradă...
Eu am o speţă asemănătoare, pe rol. Clientul meu a fost evacuat silit, cu poliţia, numai cu hainele de pe el. Bunurile mobile i-au rămas în apartament după ce s-a întocmit un PV de inventar semnat şi de client. Acum suntem în contestaţii la executare, clientul meu este pe la rude, dar bunurile îi sunt în locuinţa sa din care a fost evacuat.
Custode poate fi chiar reclamantul sau o altă persoană căreia i se încredinţează bunurile debitorului până când acesta le va ridica.