Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

Dintr-un imobil se face evacuarea a 2 familii. A existat proces de evacuare dus pana la capat cu obtinerea hotararii judecatoresti definitive si irevocabile. Executorul si-a facut traba si a pus in executie hotararea. Au ramas bunuri mobile. Au fost notificati sa le ridice. Au deschis proces de contestare a evacuarii. In eventualitatea ca reintra in imobil si refuza sa-l mai paraseasca, trebuie redeschis proces sau se face uz de aceeasi hotarare si intra in actiune executorul in baza aceluiasi dosar? Cat de simplu este, sau cat de complicat? S-a gresit? Unde?

Multumesc, Anton Grigore
cora2006 a scris:

Bunurile mobile nu pot fi aruncate de la început în stradă...
Eu am o speţă asemănătoare, pe rol. Clientul meu a fost evacuat silit, cu poliţia, numai cu hainele de pe el. Bunurile mobile i-au rămas în apartament după ce s-a întocmit un PV de inventar semnat şi de client. Acum suntem în contestaţii la executare, clientul meu este pe la rude, dar bunurile îi sunt în locuinţa sa din care a fost evacuat.
Custode poate fi chiar reclamantul sau o altă persoană căreia i se încredinţează bunurile debitorului până când acesta le va ridica.

E complet aiurea sa-i ramana bunurile in locuinta din care a fost evacuat (e un fel de cuiul lui Pepelea) bunurile trebuie evacuate intr-un depozit sau in alt loc unde se pot pastra, pentru ca altfel cum isi foloseste creditorul propria locuinta? Admirand mobila debitorului si somandu-l pe acesta periodic sa o ridice? Dupa ce s-a incheiat pv de inventar, semnat de debitor sau de martori, daca acesta refuza sa semneze, executorul se va ingriji ca bunurile debitorului sa fie si ele evacuate, la locul indicat de debitor sau in alt loc, pentru ca altfel nu s-a incheiat executarea silita cata vreme bunurile debitorului il impiedica pe creditor sa-si foloseasca spatiul.
Creditorul poate fi custode, insa nu vad de ce ar accepta acest lucru.
În speţa mea aşa s-a întâmplat, creditorul nu are nevoie de folosinţa imobilului şi de aceea a lasat bunurile mobile ale debitorului in imobil.
Bunurile mobile, în altă speţă, s-au depozitat într-o magazie de unde s-au ridicat ulterior de debitor, bineînţeles ce a mai rămas bun din ele....
Trebuie să avem în vedere împrejurările de fapt, de la caz la caz....chiar dacă legea spune că se evacuează tot din imobil, şi lucruri şi fiinţe...

Sarbatori cu bine!
Incerc sa lamuresc cate ceva si in final sa imi dau o parere.

Executorul raspunde: n-am voie sa le las in strada, trebuie sa le luati in custodie. Am cerut consultanta la terte persoane cu calificare necesara. Mi s-a raspuns ca articolul de lege (??) nu interzice scoaterea in strada, dar nici nu-l absolva pe executor de eventuale reclamatii ale debitorului. Este adevarat ca spatiul nu poate fi folosit mai ales ca este un dezastru lasat in urma, dar nici nu vad de ce ar cheltui creditorul bani de depozitare intr-un alt spatiu? Totusi asta va fi solutia. Cred ca legea lasa creditorul la voia intamplarii: adica poate fi tarat in tribunale, politie si mai stiu eu unde cu toata dreptatea pe care o are. Ca un "Stan patitul" as fi avut nevoie de acte normative care sa imi dea mai multa siguranta ca ceea ce fac nu are interpretari, eu nefiind o persoana certata cu legea si nici lovindu-ma pana acum de asemenea situatie. Asa ca,... cu Dumnezeu inainte!

Dupa dezastrul gasit la fata locului, cred ca in situatia unei evacuari, executorul ar trebui sa cheme, pe langa jandarmi si politie, si furnizorii de utilitati care trebuie sa-si r ecupereze banii de la cei care au beneficiat de acele utilitati, si Sanepid-ul care sa intocmeasca pe loc un proces verbal cu amenzile de rigoare si cu executare pe loc. Altfel, tot creditorul ar trebui sa deschida procese pe cheltuiala proprie din care nu se stie cu ce castig de cauza va iesi si mai nesigur daca isi va recupera banii.

Deci incaodata , cred ca este nevoie sa se umble la articolele de lege in asa fel incat si "noi, opinca" sa ne putem recupera cheltuielile intr-o forma simpla si in scurt timp.

Cu multumiri pentru comentarii si respect pentru profesia dumneavostra, Anton

Intr-adevar, evacuarea este prea putin reglementata in legislatia romana.
Este reglementata doar evacuarea chiriasului, insa nu am gasit nici un text de lege cu privire la evacuarea toleratului.
anton grigore a scris:

Sarbatori cu bine!
Incerc sa lamuresc cate ceva si in final sa imi dau o parere.

Executorul raspunde: n-am voie sa le las in strada, trebuie sa le luati in custodie. Am cerut consultanta la terte persoane cu calificare necesara. Mi s-a raspuns ca articolul de lege (??) nu interzice scoaterea in strada, dar nici nu-l absolva pe executor de eventuale reclamatii ale debitorului. Este adevarat ca spatiul nu poate fi folosit mai ales ca este un dezastru lasat in urma, dar nici nu vad de ce ar cheltui creditorul bani de depozitare intr-un alt spatiu? Totusi asta va fi solutia. Cred ca legea lasa creditorul la voia intamplarii: adica poate fi tarat in tribunale, politie si mai stiu eu unde cu toata dreptatea pe care o are. Ca un "Stan patitul" as fi avut nevoie de acte normative care sa imi dea mai multa siguranta ca ceea ce fac nu are interpretari, eu nefiind o persoana certata cu legea si nici lovindu-ma pana acum de asemenea situatie. Asa ca,... cu Dumnezeu inainte!

Dupa dezastrul gasit la fata locului, cred ca in situatia unei evacuari, executorul ar trebui sa cheme, pe langa jandarmi si politie, si furnizorii de utilitati care trebuie sa-si r ecupereze banii de la cei care au beneficiat de acele utilitati, si Sanepid-ul care sa intocmeasca pe loc un proces verbal cu amenzile de rigoare si cu executare pe loc. Altfel, tot creditorul ar trebui sa deschida procese pe cheltuiala proprie din care nu se stie cu ce castig de cauza va iesi si mai nesigur daca isi va recupera banii.

Deci incaodata , cred ca este nevoie sa se umble la articolele de lege in asa fel incat si "noi, opinca" sa ne putem recupera cheltuielile intr-o forma simpla si in scurt timp.

Cu multumiri pentru comentarii si respect pentru profesia dumneavostra, Anton

Legea nu trebuie sa reglementeze absolut totul. Daca s-ar reglementa prea in amanunt, legislatia ar fi atat de stufoasa incat nimeni n-ar mai putea sa o cunoasca (deja suntem aproape in aceasta situatie). Legea se interpreteaza sistematic si teleologic, astfel ca pentru orice destinatar onest normele privind executarea silita sunt suficient de amanuntite si clare. Imprejurarea ca legea nu prevede nimic cu privire la bunurile din spatiul din care debitorul a fost evacuat nu are nici o semnificatie pentru ca singura interpretare onesta care se poate da acestor norme este ca debitorul este evacuat impreuna cu bunurile sale.
Ramane de solutionat problema bunurilor debitorului. In situatia in care acesta nu vrea sa le ia in primire desi a fost somat sa faca acest lucru, executorul judecatoresc le poate scoate la licitatie iar din sumele rezultate sa acopere cheltuielile (din pacate executorii care se tem de reclamatii nu vor proceda astfel).
Prin analogie se aplica normele privind evacuarea chiriasului (respectiv dreptul de retentie al locatorului asupra bunurilor locatarului privind chiria neplatita se va intinde a fortiori si asupra bunurilor celui care a ocupat fara drept spatiul, din aceste bunuri, creditorul, putand eventual sa se indestuleze prin vanzarea acestora la licitatie daca debitorul nu-si plateste obligatiile nascute din proces sau din executarea silita.
O norma care sa va dea siguranta ca "ceea ce faceti nu are interpretari" se va potrivi numai in cazul dumneavoastra si eventual in alte cateva cazuri, ceea ce este contrar ipotezelor de baza ale oricarei legi - generalitatea si impersonalitatea -.
Nu avem nevoie de o "avalansa legislativa" care creeaza mai multa confuzie decat clarificari ci de oameni competenti sa aplice legile existente, si mai important, sa-si asume raspunderea pentru ceea ce fac.