Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Obligatiile fiscale ale angajatorului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Obligatiile fiscale ale angajatorului

Buna ziua!
As vrea sa stiu ce sume trebuie sa plateasca angajatorul spre stat pentru un angajat care salariul minim pe economie 670 lei net ? Si ce anume reprezinta acele sume ?

Va multumesc !
CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca,
- 10,5 % – conditii normale de munca,

CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor
Somaj
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale
Impozit salariu 16%
Pentru angajator:
1.Contributia pentru concedii si indemnizatii - 0,85% la fd de salarii
2.Contributia de asigurari sociale pentru conditii normale de munca - 20,8%
3.Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaJ- 0,5% la fd de salarii
4.Contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale- 0,25%
5.Contributia datorata pentru accidente de munca si boli profesionale în functie de clasa de risc, conform Legii nr. 346/2002- intre 0,15% si 0,85%
6.Contributia lunara la asigurarile sociale de sanatate - 5,2%

Pentru salariat:
1.Contributia de asigurari sociale pentru conditii normale de munca - 10,5%
2.Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaJ- 0,5%
3.Contributia lunara la asigurarile sociale de sanatate - 5,5%
4. Impozitul pe salariu- 16%
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
O sa observ doar ca salariul minim nu este 670 lei net, ci brut. Adica net este ce rezulta din salariu minus contributiile datorate de asigurat (cele datorat de angajator sunt suplimentare).
Va multumesc pentru mesaje!

As vrea sa mai intreb urmatorul lucru :
Ce taxe si impozite trebuie sa plateasca angajatorul/firma spre stat, in afara de acestea pe care le are de platit in directa legatura cu angajatii?
Acestea ?
1-Impozit pe venit sau pe profit ( e acelasi lucru ?) 16 %
2-TVA 24 % din orice factura emisa
3- ?
4-?
In cazul in care firma e un SRL-D (debutant) , finantata prin "programul 10 000 euro" angajatorul este scutit de plata contributilor pentru angajati. Dar presupun ca se mentin alte taxe spre stat, dar care sunt ? Va rog sa le expuneti aici!
Multumesc frumos!
Toate taxele care trebuiesc platite sunt reglemenate prin codul fiscal.