avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului

pe 18 iunie termin concediu de crestere a copilului pot intra in somaj daca firma a dat faliment/?am lucrat in bv dar domiciliul il am in vs unde trebuie sa depun actele?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:10, 7 Februarie 2011
1. Daca firma a intrat in faliment va adresati lichidatorului judiciar cu o cerere in care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii.
2. Lichidatorul judiciar va emite decizia de concediere(cu art.65 din Codul muncii) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
3. De la angajator trebuie sa primiti: decizia de concediere, adeverinta de vechime si adeverinta tip pentru somaj.
4. In adeverinta tip pentru somaj se trec cele 12 luni anterioare intrarii in CCC.
5. Actele pentru somaj le depuneti la AJOFM de care apartineti cu domiciliul.
Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa terminarea ccc GAGI GAGI Buna seara, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema : firma la care am lucrat inainte de CCC a intrat in faliment iar eu trebuie sa ma intorc la ... (vezi toată discuția)
Se poate lua somaj dupa cic? florin96 florin96 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Dupa Concediu de ingrijire copil se poate intra in somaj in caz ca societatea la care ai lucrat a dat ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj dupa ccc? diana2242 diana2242 Buna ziua, Am si eu o problema sunt in concediul de crestere copil pana la data de 30 aprilie 2011 cand face copilul 2 ani iar firma la care am lucrat nu mai ... (vezi toată discuția)