Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa indemnizatie de crestere a copilului

pe 18 iunie termin concediu de crestere a copilului pot intra in somaj daca firma a dat faliment/?am lucrat in bv dar domiciliul il am in vs unde trebuie sa depun actele?
1. Daca firma a intrat in faliment va adresati lichidatorului judiciar cu o cerere in care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii.
2. Lichidatorul judiciar va emite decizia de concediere(cu art.65 din Codul muncii) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
3. De la angajator trebuie sa primiti: decizia de concediere, adeverinta de vechime si adeverinta tip pentru somaj.
4. In adeverinta tip pentru somaj se trec cele 12 luni anterioare intrarii in CCC.
5. Actele pentru somaj le depuneti la AJOFM de care apartineti cu domiciliul.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane