avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrarea este corecta?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrarea este corecta?

sunt icadrata in cadrul PMP - OFICIUL PUBLIC PROIECTdin anul 2001:inspector I A, in anul 2008 am absolvit cursurile facultatii de contabilitate,iar in anul 2009 mi s-a transformat postul in studii superioare si am fost incadrata ca inspector specialitate grad-III ,la 01.01.2010 am avut salariul de 1106.In luna iulie cf.Legii 118/2010 s-a diminuat salariul la 830 urmand ca la 01.10. 2010 prin desfiintarea OFICIULUI PUBLIC PROIECT am fost angajata prin preluare si continuarea activitatii la PMP in functia publica de consilier-clasa asistent, treapta3, gradatia 4 cu un salariu de 896lei salariu ce mi-a fost diminuat si el cu 25% si deci am ajuns la 672 lei.Doresc sa mi se spuna daca aceasta incadrare este corecta!Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 22:55, 8 Februarie 2011
Cat era sporul de vechime la 01.01.2010? S-a modificat cumva pana in oct. 2010? Ce alte sporuri ati mai avut? (compensatie spor antena, spor conditii vatamatoare, etc)?
sporul de vechime la 01.01.2010 era 15%, ulterior in luna martie am facut 15 ani vechime deci un spor de 20%.
alte sporuri nu am mai avut in anul 2010.
Pentru referent de specialitate III, studii superioare, conform OG 10/2008:
- iunie 2010: salariu de baza: 922 RON si spor de vechime 184: total brut: 1106 RON.
- iulie 2010: reducere 25%, salariu de baza: 691 RON, spor vechime: 138 RON, total brut: 829 RON;
Pentru consilier asistent 3, la 01.10.2010:
- 747 RON salariu de baza plus 149 RON spor vechime: total: 896 RON, redus cu 25% face 672 RON.
Calculul salariului este corect, dat fiind faptul ca nu exista vreo prevedere legala care sa spuna ca daca, la transformarea postului in functie publica, salariul este mai mic, se pastreaza salariul mai mare...#-o
nu l-a asta ma-am referit, ci la faptul ca mutandu-ma de la o institutie la alta mi s-a diminuat salariul.Dupa taiere am 830 lei, iar duap ce am fost mutata prin desfiintarea institutiei am ajuns la 672 lei.Cred ca incadrarea a fost proasta deoarece nu trebuia asistent 3 ci asistent 1 si astfel incadrarea era apropiata de 830 lei.#-o

Alte discuții în legătură

Salariu pt consilier principal treapta 2 egiptadra egiptadra Sunt consilier principal treapta 2, intr-o institutie subordonata consiliului judetean,cu un salariu de incadrare de 983. Ca si salariu de incadrare mi se pare ... (vezi toată discuția)
Incadrare salariala mela2008 mela2008 Buna ziua. Ma numesc Mihaela S. si lucrez intr-o institutie publica (administratie publica locala - municipiu) incadrata ca functionar public ... (vezi toată discuția)
Salariul de incadrare cameliamaria75 cameliamaria75 Am tot scris in acest forum in legatura cu transformarea postului de la contractual la functionar public in administratie publica.Acum am fost incadrata ... (vezi toată discuția)