avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... soldari - reducere de 75% dupa reducere 50%
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

soldari - reducere de 75% dupa reducere 50%

Buna ziua,
a inceput perioada reducerilor.

Afisez pe geam " reduceri de pana la 75%
Inainte de aceasta perioada de reduceri, am avut un produs la un pret de referinta de 100 lei.
Vreau sa fac reducere de 50% din pretul de referinta. Il vand cu 50 de lei.

Dupa 30 de zile de vanzari cu 50%, vreau sa incep vanzarea cu 75% reducere. ( in perioada totala de 45 de zile a reducerilor)

Intrebarea mea este: aplicarea acestei reduceri de 75% la ce pret se face? Care este pretul meu de referinta?
Legea spune ca cel mai mic pret din ultimele 30 de zile (adica 50 lei?) ( 75% din 50 lei?)
Toate marile magazine au aceste bannere cu "reduceri mari -de pana la 75%"E
Si eu am aplicat la pretul meu initial de referinta. E corect?



Multumesc

Cel mai recent răspuns: ContSters158230 , utilizator 14:45, 16 Februarie 2011
Art. 33. - (1) Vânzările cu preţ redus prevăzute la art. 16, astfel cum sunt definite de prezenta ordonanţă, atunci când consumatorii sunt anunţaţi despre o reducere de preţuri care comportă o comparaţie exprimată în cifre, sunt supuse următoarelor reguli de fixare şi publicitate a preţurilor:
a) Orice comerciant care anunţă o reducere de preţ trebuie să o raporteze la preţul de referinţă practicat în acelaşi spaţiu de vânzare pentru produse sau servicii identice. Preţul redus trebuie să fie inferior preţului de referinţă. Preţul de referinţă reprezintă cel mai scăzut preţ practicat în acelaşi spaţiu de vânzare în perioada ultimelor 30 de zile, înainte de data aplicării preţului redus.
b) Orice anunţ de reducere de preţuri, indiferent de forma, modul de publicitate şi motivaţia reducerii, trebuie să se adreseze ansamblului consumatorilor şi să indice în cifre o reducere în raport cu preţurile de referinţă, excepţie făcând:
- publicităţile comparative de preţ;
- anunţurile publicitare exclusiv literare, care nu conţin cifre;
- anunţurile de preţ de lansare a unui nou produs pe piaţă;
- anunţurile publicitare orale efectuate exclusiv în interiorul magazinului pentru reduceri de preţuri la un anumit raion, pentru o foarte scurtă perioadă a unei zile de vânzare.

Am bolduit ca sa va dati seama cum calculati. ( înainte de data aplicării preţului redus )
In concluzie se plica la cel mai mic pret din utlimile 30 zile pentru acel produs care nu avea o reducere deja.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Februarie 2011
ContSters158230, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promotii magazin de confectii adicris adicris Buna ziua. As vrea sa aplic o reducere la produsele pe care le am in magazin de la 10% la 50%. Totodata as vrea sa afisez la vedere faptul ca aplic aceste ... (vezi toată discuția)
Preturi de vanzare in activitatea de comert cu amanuntul virtual si in magazin calsic vlasceanuanca vlasceanuanca Pot sa am preturi de vanzare diferite in magazinul on-line si in magazinul de vanzare cu amanuntul clasic? Reducerile de preturi din cataloagele de promovare ... (vezi toată discuția)
Reduceri de preturi la produsele unui magazin online Alex Barbosa Alex Barbosa As dori sa aflu raspunsul asupra mai multor aspecte legate de functionarea magazinelor online. Chiar si contracost, am cautat insa pe net si nu am gasit pe ... (vezi toată discuția)