Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prinsi cu marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prinsi cu marijuana

Am fost 8 persoane prinse in parc cu aprox 35 g de marijuana de catre politia locala sector 4 de unde am fost dusi la sectia de politie iar apoi la antidrog unde s-a intocmit un proces verbal pe care l-am semnat. Au spus ca ne vor suna sa venim sa dam declaratii si ne-au lasat sa plecam. Toata cantitatea era pt consum si s-a gasit in una din masini (~25 g) iar 10g la unul din noi. Ce putem face,care sunt riscurile si la ce trebuie sa ne asteptam in perioada urmatoare?
Cu NUP si amenda nu cred ca scapati .... :P

cred ca veti primi dosar cu suspendare....desi avand in vedere ca erati 8, si ati avut si 35 de grame, se poate interpreta altfel, mai ales ca toata cantitatea de 10 gr se gasea doar asupra unei persoane, iar restul in masina....cate grame se trage odata la o tigara? cate "jointuri" ati avut ? Stiu ca in functie de tipul plantei de canabis (Purple Haze, G13, AK47) se pot face 2-4 tigari dintr-un gram. Uhhh, ati avut deci 140 de tigari, ati vrut sa fumati toata saptamana?!

PS: vedeti ca unii dealeri, pt. a avea marfa "mai de calitate" stropesc "iarba" cu heroina... sa nu intrati si in alte belele :p

xuser, utilizator
35 g pt consum propriu? V-ati facut provizia pe un an:))? In mod sigur se va putea interpreta altfel, e o cantitate destul de mare la noi pe aici. Sunt sanse f mari sa se inceapa urmarirea penala. Luati-va avocati. Succes!
Cantitatea gasita este destul de mare si "se poate lasa cu o condamnare"
In limita posibilitatilor financiare,angajati-va avocati
Este ciudat ca nu v-au luat declaratiile la cald. Persoana cu 10g si proprietarul masinii sunt cei mai expusi. Pentru a beneficia de art. 16 (reducerea limitelor de pedeapsa cu jumatate) din Legea 143/2000, declaratiile participantilor converg de obicei catre persoanele sursa ale stupefiantelor...
Cantitate cam mare pentru consum, desi erati 8 persoane...aveti nevoie de un avocat inca de la primele cercetari, poate scapati cu o suspendare - cine stie ce va reiesi in urma probatoriului administrat!