avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... avocat din oficiu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

avocat din oficiu

am si eu o mica intrebare. daca a fost desemnat un avocat din oficiu intr-un dosar penal, dar acesta a cerut 400 ron pentru redactarea concluziilor scrise este legal? multumesc
Cu independenta se poate spune ca exista o mare problema in privinta avocatului din oficiu.
Dupa parerea mea trebuie sa fie aservit.
Altfel...i se poate reduce onorariu de instanta.
Si onorariile si asa sunt reduse...

Se mai poate spune ca primeste aceeasi bani indiferent cat vorbeste.Prin urmare,de ce sa vorbeasca o ora daca tot aceeasi bani ii primeste si pt 5 minute...
O ora oricum este greu de crezut ca l-ar lasa instanta sa faca sustineri...
Nu sunt de acord cu dl.avocat,dar un lucru trebuie retinut ca avocatul din oficiu,odata terminat procesul si-a incheiat mandatul din oficiu.
Eu cred in deontologia profesionala,desi aceasta este o "rara avis",dar totodata stiu si nu numai eu de ce multi dintre acesti avocati in viitor vor ramane fara clienti,pentru ca nu ies cu nimic in relief din punct de vedere profesional.
Daca vorbesc 5 minute si spun ceva este cat de cat bine,dar daca nici nu spun nimic...

Angajati un avocat serios,in masura posibilitatilor financiare.
"Nu se intampla nimic.
Nu erati obligat sa ii dati banii in urma unui raport juridic obligational".

pronuntarea s-a dat, iar pentru onorariul dl. avocat s-a stabilit suma de 200 lei. nu i-am trimis banii si in fiecare zi ma suna si imi trimite mesajele sa imi onorez obligatia. in cazul in care nu o voi face va fi nevoit sa depuna la dosar o adresa in acest sens. oricum am ales sa fac apel cu un alt avocat. ce ma sfatuiti sa fac si cum sa procedez? mentionez ca dl avocat m-a intrbat daca vreau concluzii scrise si ca tb sa ii platesc onorariul de 400 ron. totul s-a facut telefonic. nu am semnat nimic.

Simplul fapt ca ati discutat nu inseamna ca este angajat.
Fiind desemnat din oficiu nu aveti obligatia de a-l plati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot schimba avocatul din oficiu? nelu95 nelu95 Buna ziua/seara , mama mea este urmarita penal, si are un avocat din oficiu pus de tribunal. El nu se prezinta la procese, iar din cauza asta se tot amana ... (vezi toată discuția)
Avocatului ii trebuie delegatie noua pentru aceasta cerere. art 160? ContSters125947 ContSters125947 Pentru o cerere privin liberarea provizorie art 160 avocatului angajat ii trebuie o noua delegatie? Daca da cat il poate costa, este o valoare fixa, daca nu ... (vezi toată discuția)
Divort eivasuc eivasuc Intr-un divort la o judecatroie din Romania, avocatul Reclamantului mi-a cerut \"onorarariu \"si pentru \" AVOCATUL\" Reclamantului (curator), care din cate ... (vezi toată discuția)