Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... camera cu sediu de asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

camera cu sediu de asociatie de proprietari

:la parterul blocului este o camaruta 7mp care pe doua laterale se invecineaza cu o familie X iar deasupra cu familia y. Acolo in acte este sediul de asociatie . In prezent administratorul sta la etajul 4 , are actele puse pe o masa in spatele usii de la intrarea in apartament plata asociatiei se face din usa apartamentului .Familia x vrea sa inchirieze acea camaruta pentru folosinta proprie ( in prezent au mai multi proprietari depozitate bunuri ce nu incap in apartament.Vecinul Y nu vrea si maisunt care nu vor . Pe rest i-a prostit ca zugraveste pe scara (bloc 4 etaje - 17 ap, )ca pun senzori de lumina si ca 15 ani va da la asociatie 300lei/an e legal ce face ? cum sa-l impiedicam fara justitie ?:help: multumesc !
nicola mihaela a scris:

:la parterul blocului este o camaruta 7mp care pe doua laterale se invecineaza cu o familie X iar deasupra cu familia y. Acolo in acte este sediul de asociatie . In prezent administratorul sta la etajul 4 , are actele puse pe o masa in spatele usii de la intrarea in apartament plata asociatiei se face din usa apartamentului .Familia x vrea sa inchirieze acea camaruta pentru folosinta proprie ( in prezent au mai multi proprietari depozitate bunuri ce nu incap in apartament.Vecinul Y nu vrea si maisunt care nu vor . Pe rest i-a prostit ca zugraveste pe scara (bloc 4 etaje - 17 ap, )ca pun senzori de lumina si ca 15 ani va da la asociatie 300lei/an e legal ce face ? cum sa-l impiedicam fara justitie ?:help: multumesc !

Nu cred ca veti rezolva problema decat prin justitie daca nu va intelegeti amiabil.

Se poate intruni o sedinta a adunarii generale si sa se stabileasca ce se va face cu acel spatiu.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
@ adriantot
"Apoi pentru a schimba adresa sediului asociatiei trebuie sa gasiti alt spatiu, sa faceti adunare generala in care 2/3 din numarul proprietarilor sa fie de acord. Apoi intocmiti un dosar cu mai multe documente si mergeti la judecatorul delegat pentru a face aceasta modificare, ce este de fapt modificarea statutului asociatiei, pentru ca in statut aveti adresa in primele articole."

Cer scuze admin daca postarea mea este putin off topic dar nu am vrut sa mai deschid un topic nou.
Deoarece am vazut ca ati atins putin problema care ma intereseaza, va adresez rugamintea sa dezvoltati putin acest subiect
Mai precis, ma confrunt cu urmatoarea situatie: cand a fost constituita asociatia de proprietari sediul acesteia a fost trecut in acte ca fiind apartamentul presedintelui care s-a ocupat la vremea respectiva de infiintarea asociatiei. Intre timp, presedintele respectiv a fost inlocuit dar sediul asociatiei a ramas tot in apartamentul respectiv care acum si-a schimbat si proprietarul. Acesta nu este de acord ca apartamentul lui sa figureze ca sediu de asociatie. Eu, in calitate de presedinte actual am propus proprietarilor sa folosim ca sediu al asociatiei o incapere situata la etajul 4, care are destinatia de uscatorie si pe care am mai folosit-o pentru sedintele Comitetului executiv. Proprietarii sunt de acord numai ca nimeni nu cunoaste care este procedura, Am gasit ceva pe net legat de Declaratia 010, dar nu este clara procedura. Daca dvs. (s-au altcineva) ma poate ajuta,va multumesc anticipat!
Cu multa stima, Adrian Toader!

Pentru a schimba adresa sediului asociatiei, trebuie sa aduceti modoficari la statutul asociatiei.
Convocati adunarea generala in care prezentati noul statut (cu aceasta ocazie faceti si alte modificari in statut conform legislatiei actuale).
Adoptati acest nou statut in adunarea generala.
Mergeti la biroul judecatorului delegat si vedeti ca este afisat acolo ce documente, ce acte va trebuiesc. Se intocmesc 3 dosare cu aceste acte din care 2 le depuneti la judecatorul delegat.
Actele necesare pentru schimbarea statutului sunt:
- Cerere facuta de presedintele asociatiei
- Declaratie a presedintelui ca documentele prezentate sunt autentice...
- Tabel nominal cu apartamentele si toti proprietarii
- Statutul vechi al Asociaţiei de Proprietari
- Statutul nou al Asociaţiei de Proprietari
- Procesul verbal al adunării generale
- Actul de constituire (Sentinţa Civilă sau Încheierea)

Procesul verbal al adunarii generala trebuie semnat de 2/3 din numarul proprietarilor.

Pentru ca este mult de munca, va sugerez sa mergeti la judecatorul delegat si sa vedeti exact ce acte va trebuiesc pentru ca acestea mai pot sa difere de la o localitate la alta.
Aici, pe forum gasiti modele de statut conform legii 230/2007, lege in vigoare.
Va multumesc pentru raspunsul prompt si documentat. Sper sa rezolv cat mai curand aceasta situatie destul de neplacuta. Va salut cu respect si cred ca o sa mai apelez la ajutorul dvs. dar intr-un alt topic (cel legat de contributiile pe care le datoreaza pensionarii platiti de asociatia de proprietari pe baza contractului de mandat!).
E legală Asociaţia care nu schimbă oficial noul sediu social şi statutul la Judecătorie ?
Ce ar putea păţi cei care au făcut asta, dacă pare că e ceva ilegal ?
N-ar trebui să se desfiinţeze acel nou sediu ?