avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - declaratia 112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - declaratia 112

caPFA , cod CAEN 7112, trebuie depusa declaratia 112 ?
Cel mai recent răspuns: alexberi , utilizator 10:55, 3 Noiembrie 2011
Fiind PFA, cu siguranta nu aveti angajati, deci nu depuneti declaratia 112.
Conform anaf :Au obligaţia să depună această declaraţie următoarelle categorii de persoane: persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajator, precum şi entităţile asimilate angajatorului, care au calitatea de: plătitori de venituri din activităţi dependente, venituri de natură salarială şi asimilate salariilor atât pe perioada în care persoanele fizice, rezidente sau nerezidente, îşi desfăşoară activitatea, cât şi pe perioada în care beneficiază de concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate,
Ultima modificare: Duminică, 13 Februarie 2011
DOAR_NOI, utilizator
Stie cineva daca a aparut vreo modificare referitoare la declaratia 112 pentru PFA?

Am citit pe site la www.avocatnet.ro/content/art... :

"Guvernul a modificat Codul fiscal la inceputul lunii septembrie, prin OG 30/2011, stabilind ca anumite entitati sa depuna trimestrial declaratia fiscala unica 112. Este vorba despre:
- persoanele fizice autorizate si intreprinderile individuale, persoanele fizice care exercita profesii liberale, precum si asocierile fara personalitate juridica constituite intre persoane fizice care au, potrivit legii, personal angajat pe baza de contract individual de munca;
..."

Pare o greseala, nu vad nimic de declaratia 112 in OG 30/2011.
Stie cineva daca este cumva in alta OG? As vrea detalii pentru PFA...
og 30/2011, pct 25 si 91.
Pfa depun decl 112 trimestrial (prin depunerea unei decl pt fiecare luna a trimestrului) si platesc pina in 25 luna urmatoare incheierii unui trim.
t.simona a scris:

og 30/2011, pct 25 si 91.
Pfa depun decl 112 trimestrial (prin depunerea unei decl pt fiecare luna a trimestrului) si platesc pina in 25 luna urmatoare incheierii unui trim.


Se refera si la PFA cu norma de venit care nu are angajati?
Un pfa care nu are salariati (indiferent ca este cu norma de venit sau nu) nu depune deloc decl 112.

Alte discuții în legătură

Declaratii lunare andreeazanfir andreeazanfir eu am avut o cifra de aface de 14000 anul trecut si 7 salariati declarate in bilant in acest caz trebuie sa depun declaratia 100.300 si 112 lunar? sau mai ... (vezi toată discuția)
Declaratie 112 ong razvan0101 razvan0101 in cazul unui ONG care in anul 2010 a avut 2 angajati , decl.112 pe trim IV al lui 2011 adica octombrie,noiembrie,decembrie, se depunde pana pe 25 ianuarie ? ... (vezi toată discuția)
Angajatori cu 2 salariati (conventii ) sanda65 sanda65 In anu 2011 s-a trecut la plata impozitului si taxele sociale trimestrial pentru angajatori cu pana la 2 angajati, tot asa si declaratia 112. Asa am procedat ... (vezi toată discuția)