Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - declaratia 112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - declaratia 112

caPFA , cod CAEN 7112, trebuie depusa declaratia 112 ?
Fiind PFA, cu siguranta nu aveti angajati, deci nu depuneti declaratia 112.
Conform anaf :Au obligaţia să depună această declaraţie următoarelle categorii de persoane: persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajator, precum şi entităţile asimilate angajatorului, care au calitatea de: plătitori de venituri din activităţi dependente, venituri de natură salarială şi asimilate salariilor atât pe perioada în care persoanele fizice, rezidente sau nerezidente, îşi desfăşoară activitatea, cât şi pe perioada în care beneficiază de concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate,
DOAR_NOI, utilizator
Stie cineva daca a aparut vreo modificare referitoare la declaratia 112 pentru PFA?

Am citit pe site la www.avocatnet.ro/content/art... :

"Guvernul a modificat Codul fiscal la inceputul lunii septembrie, prin OG 30/2011, stabilind ca anumite entitati sa depuna trimestrial declaratia fiscala unica 112. Este vorba despre:
- persoanele fizice autorizate si intreprinderile individuale, persoanele fizice care exercita profesii liberale, precum si asocierile fara personalitate juridica constituite intre persoane fizice care au, potrivit legii, personal angajat pe baza de contract individual de munca;
..."

Pare o greseala, nu vad nimic de declaratia 112 in OG 30/2011.
Stie cineva daca este cumva in alta OG? As vrea detalii pentru PFA...
og 30/2011, pct 25 si 91.
Pfa depun decl 112 trimestrial (prin depunerea unei decl pt fiecare luna a trimestrului) si platesc pina in 25 luna urmatoare incheierii unui trim.
t.simona a scris:

og 30/2011, pct 25 si 91.
Pfa depun decl 112 trimestrial (prin depunerea unei decl pt fiecare luna a trimestrului) si platesc pina in 25 luna urmatoare incheierii unui trim.

Se refera si la PFA cu norma de venit care nu are angajati?
Un pfa care nu are salariati (indiferent ca este cu norma de venit sau nu) nu depune deloc decl 112.